Na czym polega notyfikacja suplementów diety?

Suplementy diety są dziś niezwykle popularnym sposobem na uzupełnianie diety w niezbędne witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć z wyglądu przypominają wyroby farmakologiczne, w rzeczywistości są tzw. żywnością specjalnego przeznaczenia i podlegają zupełnie innym regulacjom. Z tego też powodu proces wprowadzania nowych suplementów na rynek wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku wyrobów medycznych. Na czym polega notyfikacja suplementów diety i o czym należy pamiętać składając odpowiedni wniosek notyfikacyjny do GIS?

Jak zdefiniować pojęcie suplementu diety?

Suplementy diety są dziś niestety traktowane przez wielu jako substytut zbilansowanej diety, choć oczywiście każde opakowanie zawierające suplementy wyraźnie informuje o tym, że nie takie jest ich przeznaczenie. Odpowiednie przekazanie informacji dotyczących stosowania, bezpieczeństwa i wpływu suplementów diety na zdrowie należy więc do ich producentów, którzy wprowadzają dziś na rynek coraz więcej tego typu produktów. Jak więc należałoby rozumieć i oznaczać suplementy?

notyfikacja suplementów dietyPrzede wszystkim należy pamiętać, że ludzie traktują dziś suplementy niemalże jak lekarstwa, co oczywiście mija się z prawdą. Producenci muszą więc być szczególnie wyczuleni na tym punkcie informując swoich klientów, że suplementy to jedynie żywność specjalnego przeznaczenia stanowiąca uzupełnienie zbilansowanej diety. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinny rzucać się w oko na opakowaniu suplementu jest jego skład. Zawartość witamin i minerałów w tego typu produktach powoduje, że nie wolno stosować ich wedle uznania – wyraźne wskazanie na prawidłowe dawkowanie suplementu to punkt, bez którego suplement nie przejdzie procesu notyfikacji i prędzej czy później zostanie wycofany z obrotu. Suplementy powinny być odpowiednio oznakowane, kontrolowane i wprowadzane na rynek z zachowaniem pełnej ostrożności o zdrowie konsumentów.

Na czym polega notyfikacja suplementów diety

Notyfikacja to proces zgłaszania powstania i produkcji danego suplementu diety do Głównego Inspektoratu Sanitarnego zajmującego się kontrolowaniem i weryfikowaniem wprowadzanej na rynek żywności specjalnego przeznaczenia. Choć formalnie producent suplementu nie musi czekać na pozytywne rozpatrzenie wniosku i może wprowadzać suplement do obrotu od razu po złożeniu notyfikacji do GIS, sama konieczność upewnienia się o spełnianiu wszystkich wymogów prawnych dotyczących produktu pozostaje niezmieniona. GIS ma prawo w każdym momencie skontrolować i wycofać z rynku suplement diety, obciążając tym samym producenta odpowiedzialnością za niedopełnienie wszelkich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i jakości produktu. Z tego też powodu ogromną wagę przykłada się dziś do każdego elementu związanego z przygotowaniem suplementu i prawidłowym wypełnieniem wniosku notyfikacyjnego. Co się w nim znajduje?

Udostępnione przez GIS dokumenty konieczne do wypełnienia w procesie notyfikacji przez producenta nowego suplementu wymagają podania informacji takich jak dokładny skład ilościowy i jakościowy wprowadzanego produktu, forma w jakiej suplement będzie sprzedawany, czy wreszcie wygląd zewnętrzny opakowania i przekazów marketingowych wraz z wszelkimi oznaczeniami i ostrzeżeniami, które znajdą się na etykiecie produktu. Suplementy powinny być oznakowane zgodnie ze stanem faktycznym i w sposób nie wprowadzający konsumenta w błąd. Każda nieprawdziwa sugestia dotycząca rzekomego wpływu suplementu na zdrowie osoby zażywającej go może być przez GIS zweryfikowana i surowo ukarana, dlatego też większość producentów starannie opracowuje dziś swoje produkty, sprawdzając je pod kątem każdej nieprawidłowości i dbając o to, by nie zaistniał powód do wycofania ich z rynku.

Notyfikacja suplementów diety to dziś najważniejszy formalny obowiązek firm zajmujących się dystrybucją i produkcją suplementów. Warto, by była wykonana prawidłowo i z największą dokładnością, bo to od niej może zależeć jak długo produkt utrzyma się na rynku.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment