Miskant chiński – dlaczego warto wybierać trawy ozdobne do ogrodu

Trawa jest czymś, co będzie pokrywać znaczną część naszego ogrodu. Oczywiście wielu ludzi decyduje się na zwyczajną trawę, która się nie wyróżnia, ale warto jest także wiedzieć o tym, że na rynku można znaleźć trawę ozdobną, która zdecydowanie podkreśli walory twojego ogrodu.

Dlaczego warto jest w swoim ogrodzie posiać trawę ozdobną? Co takiego (oprócz oczywistych korzyści estetycznych) może dać nam trawa ozdobna, posadzona w ogrodzie?

Co takiego dają trawy dekoracyjne?

Przede wszystkim trawa dekoracyjna jest w stanie podwyższyć estetykę każdego ogrodu. Na rynku wiele jest różnych odmian traw dekoracyjnych, niektóre z nich wyglądają naprawdę nietuzinkowo. Miskant chiński Giraffe to odmiana trawy w cętki, dzięki czemu zdecydowanie przyciąga wzrok. Jest bardzo dekoracyjna, wysoka (potrafi urosnąć nawet do 2,5 metra z kwiatostanem!). Na samym początku na liściach nie ma cętek i trawa jest w pełni zielona, jednak po pewnym czasie te charakterystyczne cętki się pojawiają. O tej odmianie trawy warto jest wiedzieć to, że lubi słońce, dlatego warto ją sadzić w miejscach nasłonecznionych.

Miskant Chiński to jedna z najbardziej popularnych traw ozdobnych.

Inną odmianą trawy dekoracyjnej jest miskant chiński Ferner Osten. Jest to trawa niezbyt wysoka, nie dorastająca nawet do metra – przeważnie jej kępy mają zaledwie 90 cm wzrostu. Liście tej trawy są wygięte w łuk. Mają kolor zielony, jednak przez środek blaszki przebiega kremowe pasmo. Kwiatostany tej trawy są czerwone i wyglądają naprawdę elegancko, pojawiają się one pod koniec lata, w sierpniu. Trawa ta lubi bardzo żyzne gleby i nasłonecznione lub zaledwie lekko zacienione miejsca. Trawa ta nie lubi być zalewana a młodsze rośliny trzeba chronić przed zimnem. Najlepiej sadzić ją pojedynczo, lub niewielkimi grupkami.

Kolejną odmianą trawy dekoracyjnej, którą można posadzić w swoim ogrodzie, jest miskant chiński Rotsilber. Czym charakteryzuje się właśnie ta odmiana? Przede wszystkim tym, że źdźbła tej trawy wyglądają jak trzcina. Trawa ta tworzy też kępy. Warto podkreślić także to, że trawa ta może urosnąć nawet do 240 cm. Liście tej odmiany są długie i mają białe paski. Miskant chiński Rotsilber lub gleby żyzne, miejsca nasłonecznione i dobrze nawodnione. Ciekawostką jest to, że ta odmiana trawy często występuje na dalekim wschodzie, w krajach takich, jak Chiny czy nawet Japonia!

Jak zaprojektować ogród swoich marzeń?

Ogród swoich marzeń można zaprojektować na wiele sposobów. Aby jednak uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt, ważne jest to, aby wiedzieć, czego tak naprawdę się chce. Czy chce się posiadać ogród różany, pełen krzaków pnących róż, czy jednak stawia się na większą różnorodność.

trawy ozdobne gdzie kupiPo drugie, jeżeli samemu nie posiada się zamysłu estetycznego, warto zaprojektowanie ogrodu powierzyć specjalnemu architektowi krajobrazu, który będzie w stanie stworzyć taki projekt, który będzie nie tylko estetyczny, ale także (i to przede wszystkim) funkcjonalny.

Następnym krokiem będzie zamówienie odpowiednich roślin, które spełniać będą twoje wymagania estetyczne.

Podczas tego kroku zamawiane będą odpowiednie odmiany roślin, kamienie dekoracyjne, czy też inne elementy, które miałyby znaleźć się w wystroju ogrodu.

Po tym etapie nastąpi w końcu tworzenie ogrodu na żywo, sadzenie roślin, układanie kamieni, nawożenie, oraz wszystko inne. To właśnie an tym etapie w końcu zobaczysz na żywo to, co zdołałeś zaprojektować (lub to, co zaprojektował dla ciebie architekt krajobrazu).

Ogród na miarę marzeń każdego

Ogród to naprawdę cudowne miejsce, w którym człowiekowi aż chce się przebywać. W ogrodzie często można znaleźć naprawdę piękne i nieziemskie kwiaty, które potrafią udekorować każde miejsce. Mało jednak osób wie, że funkcję dekoracyjną mogą także spełniać trawy. Różne odmiany miskant chińskich z pewnością będą dobrze wyglądać w każdym ogrodzie. Warto jednak sprawdzić, czy ma się warunki na to, by trawy te wyrosły na odpowiednią wysokość.

Zdecydowanie jednak jak najbardziej warto jest zainwestować w pewną ilość kępek traw dekoracyjnych po to, aby cieszyły one oko.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment