Pyszny miód, który spożywamy niezależnie od pory roku i który ma liczne właściwości, powstaje dzięki wielorakim mechanizmom mającym miejsce na łonie natury. Choć wydaje się, że jest oczywistą częścią naszego życia, wcale tak nie jest. Aby mógł zostać zebrany, potrzebne jest odpowiednie środowisko, w którym kwiaty mogą kwitnąć i w którym pszczoły mają pole do popisu. W tym artykule przeczytasz o naturalnych pasiekach i miodach robionych w naturalny sposób – zapraszamy do lektury wszystkich, którzy są ciekawi pszczelarskich ciekawostek.
Wartościowy miód naturalny
Na pewno wielu kojarzy miód głównie jako słodki dodatek podawany do herbaty z cytryną – mieszankę tę uważa się za zbawienną podczas przeziębienia. I słusznie, ponieważ miód posiada enzymy, które wpływają na odporność. Jednak na tym lecznicze właściwości tego pokarmu się nie kończą. Warto wiedzieć, że miód usuwa z organizmu różnorodne metale ciężkie, a więc pozwala zachować równowagę. Ma również właściwości przeciwbakteryjne i pomaga w wykrztuszaniu, a więc jest idealnym lekarstwem podczas kaszlu i infekcji gardła – mówi pracownik firmy Ślusarstwo-Pietrzak, która specjalizuje się w produkcji wyposażenia ula oraz drobnego sprzętu pszczelarskiego.
Co więcej, w miodzie znajduje się niezwykle duże nagromadzenie pierwiastków, co oznacza, że jedząc ten złoty przysmak, można dostarczyć sobie naprawdę wielu niezbędnych elementów, dzięki którym organizm prawidłowo funkcjonuje. Do głównych właściwości miodu należy również słodki smak, dzięki któremu można z powodzeniem słodzić herbatę miodem zamiast cukrami.
Co więcej, miód dostarcza także kalorie, dzięki czemu warto spożywać go jako składnik wielu posiłków. Ciekawym faktem jest to, że miód łagodzi rany, działa kojąco, a także przeciwzapalnie, dlatego już dawno temu często używano go do leczenia różnego rodzaju skaleczeń czy schorzeń.
Naturalny miód
Warto pamiętać, że miód zachowuje wszystkie swoje cechy i właściwości wówczas, kiedy hodowla pszczół prowadzona jest w całkowicie naturalny sposób, przy dostosowaniu się do cyklu życia tych małych owadów. Ingerencja człowieka mająca postać sztucznych substancji czy ulepszaczy zaburza zarówno prawidłowy tryb pracy pszczół, jak i wartość samego miodu.
Co ciekawe, rodzaj miodu, który jest sprzedawany przez pasiekę w danym roku, jest zależny od tego, jakie rośliny zakwitają na wiosnę owego roku. Dlatego oferta tej samej pasieki może być inna z roku na rok, dając możliwość na spróbowanie różnych miodów, od wielokwiatowego i akacjowego aż po wrzosowy i rzepakowy, a także wiele innych.
Poszczególne rodzaje miodów różnią się swoim pochodzeniem, a tym samym konsystencją oraz zapachami, a także stopniem słodkości oraz zawartością poszczególnych elementów, takich jak glukoza. Co więcej, poszczególne rodzaje miodów są polecane w leczeniu różnych narządów. Na przykład miód malinowy zalecany jest osobom, które zmagają się z chorobami jelit, a miód lipowy jest odpowiedni dla osób z nerwicą. Dzięki naturalnej produkcji miodu wyrób ten zachowuje swoje właściwości i służy zarówno jako smakołyk, jak i lekarstwo.