Kupujesz to, co…czujesz?

Niekiedy udając się do konkretnego sklepu dokonujemy znacznie większych zakupów niż pierwotnie planowaliśmy. Dlaczego tak się dzieje, że pieczywo nagle wydaje się nam bardziej chrupiące i pachnące, owoce soczyste, a ciuchy niezbędne do zagwarantowania atrakcyjnego wyglądu? Za takie wrażenia, które odczuwają klienci wkraczając do sklepu odpowiada marketing sensoryczny. 

Marketing sensoryczny

Marketing sensoryczny są to wszelkie działania podejmowane przez dane przedsiębiorstwa, które mają na celu wywołanie u potencjalnych klientów konkretnych, miłych skojarzeń, które podświadomie zbudują pozytywny wizerunek marki lub nakłonią taką osobę do dokonania zakupu. Marketing sensoryczny angażuje wszelkie zmysły danej osoby, które ze sobą współpracując budują dny obraz w głowie klienta.

Manipulacja zapachem

W obecnych czasach najszybciej rozwija się marketing sensoryczny oparty na angażowaniu zmysłu węchu.  Koncerny zatrudniają specjalistów, którzy dbają o to by zapach danego produktu kojarzył się w konkretnymi rzeczami i wywoływał pozytywną reakcję. Wiele firm produkujących samochody dba o to by wnętrze pojazdu pachniało w charakterystyczny sposób, który będzie podświadomie kojarzył się z luksusem i wysokiej jakości wykonanymi produktami. Odpowiednio dobrany aromat unoszący się w powietrzy zagwarantuje uzyskanie przyjemnej atmosfery, która będzie sprzyjała dokonywaniu zakupów.

zapach

Kolejnym zmysłem na który działają bodźce wykorzystane w marketingu sensorycznym jest wzrok.

Odpowiedni design opakowania, a także samego sklepu razem tworzą konkretny wizerunek, który jest utrwalany w głowach klientów. Odpowiednio dobrane światło sprawi, że warzywa, owoce czy wędliny będą wyglądały bardziej świeżo i smaczniej. W przypadku sklepów odzieżowych ciepłe światło współgrające z  eleganckim otoczeniem sprawia, że potencjalni klienci odbiorą dane miejsce jako przytulne i klimatyczne i chętnie będą powracali do danego punktu.

Kwestia decybela

Również nasz słuch jest poddawany działaniom marketingowym. Bardzo często w wielu sklepach, zarówno w marketach czy sklepach odzieżowych możemy usłyszeć w tle spokojne melodie. Sprawiają one, że automatycznie my jako klienci zwalniamy tempo spacerowania między półkami, odprężamy się i chętniej kupujemy dany asortyment. Muzyka jest dobierana odpowiednio do rodzaju sklepu i sprzedawanych w nim produktów. Sklepu odzieżowe dla młodzieży będą miały puszczaną w tle szybką, modą młodzieżową muzykę, natomiast sklepy z eleganckimi produktami będą posiadały spokojne melodie płynące w głośników.

płyta winylowa

Podsumowując, marketing sensoryczny ma na calu dobranie odpowiednich bodźców, które zaangażują wszystkie zmysły potencjalnego klienta, przez co następuje większe prawdopodobieństwo, że wizerunek danej firmy zostanie zbudowany w sposób bardziej efektywny i pozytywny. Dobrze kojarzące się doświadczenia zmysłowe sprawią, że każda osoba będzie lepiej nastawiona do zakupów i prawdopodobnie będzie bardziej śmiało podejmowała decyzje. Odpowiednia atmosfera, która dzięki zastosowaniu marketingu sensorycznego będzie panowała w sklepie zagwarantuje większe zainteresowanie produktami przez klientów, co jednoznacznie przełoży się na wzrost zysków. – podsumowuje http://www.ims.fm

Przejdź do innego artykułu