Kominki z płaszczem wodnym stały się w ostatnich latach mocno popularne, co jest przede wszystkim zasługą ich estetycznego i klasycznego wyglądu, a przy tym dość dużej wydajności i ekonomii. Niestety, choć zakup wkładu z płaszczem wodnym jest kuszący i zdecydowanie opłacalny, jest kilka rzeczy które warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego montażu. Kominki z płaszczem wodnym mają wiele zalet, ale też kilka wad, czy raczej punktów wrażliwych, o których należy pamiętać jeśli użytkowanie kominka ma być bezpieczne dla domowników i całej instalacji grzewczej. Kominki z płaszczem wodnym – co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?
Zalety kominków z płaszczem wodnym
Zacznijmy od aspektów, dla których tak wiele osób decyduje się dziś na instalację kominków z płaszczem wodnym jako głównego lub pomocniczego źródła ciepła w domu. Przede wszystkim, kominek z płaszczem wodnym pozwala na efektywne wykorzystywanie ciepła uzyskiwanego podczas spalania drewna, co oczywiście zawdzięcza swojej nietypowej budowie.
Wkład kominkowy jest tu otoczony płaszczem wodnym, a więc układem wypełnionym wodą odbierającym ciepło z paleniska i gorących spalin i przekazującym je do centralnej instalacji grzewczej. Ani spaliny, ani ciepło generowane bezpośrednio przez drewno nie są tu marnowane – nawet 82% generowanej energii jest zamieniane na ogrzewanie wody, która trafia bezpośrednio do rur i krąży nie tylko po pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, ale całym domu. Dzięki temu kominek z płaszczem wodnym może być wykorzystany zarówno jako uzupełniające, jak i główne źródło ciepła w domu, dając tym samym spore oszczędności na kosztach ogrzewania w stosunku do ogrzewania gazowego czy elektrycznego.
Kwestie, o których warto pamiętać
- Choć wiele osób wykorzystuje kominki z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ciepła, warto pamiętać że rozwiązanie to jest bezpieczne tylko w momencie, gdy możliwe jest zagwarantowanie nieustannego uzupełniania opału. W rzeczywistości więc prawo polskie wymaga wyposażenia instalacji w dodatkowe źródło ciepła, uruchamiane automatycznie w momencie obniżenia temperatury wody w instalacji. Dodatkowy piec gazowy czy elektryczny będzie tu służył jako zabezpieczenie dla instalacji podczas naszego wyjazdu, a nawet w nocy, gdy dołożenie drewna do kominka byłoby raczej mało praktyczne. Zabezpieczenie to działa jednak nie tylko po to, by było nam ciepło, ale przede wszystkim po to, by instalacja zwyczajnie nie zamarzła.
- Choć kominki z płaszczem wodnym uznane są za generalnie bardziej ekonomiczne i niezwykle wydajne rozwiązanie, sam ich montaż jest nieco większą niż zwykle inwestycją. Już sama konstrukcja kominka z płaszczem wodnym podpowiada, że będzie on droższy, nie wspominając już o dodatkowych elementach takich jak naczynie wzbiorcze, pompa czy sterownik, które należy zamontować wraz z nim. Sama kwestia montażu, a więc konieczność podłączenia kominka do dwóch osobnych obiegów też nie należy do najłatwiejszych. Podczas gdy sam kominek pracuje zwykle w układzie otwartym z naczyniem wzbiorczym, instalacja grzewcza zasilana dodatkowo z kotła jest układem zamkniętym. Konieczny jest tu więc montaż specjalnego wymiennika ciepła, otwartego naczynia wzbiorczego, doprowadzenia do niego zimnej wody czy wykonania zabezpieczającego odpływu do kanalizacji. Pracy jest więc przy tym sporo, ale przyjemności z użytkowania i korzyści finansowych w postaci nawet kilkudziesięciu procent oszczędności na ogrzewaniu z pewnością rekompensują tę przeprawę.
Decydując się na montaż kominka z płaszczem wodnym warto wiedzieć, że będzie on wymagał trochę pracy i aby był prawdziwie efektywny, trzeba będzie dość często uzupełniać palące się w nim drewno. Nie ma jednak tego złego – palący się kominek to przecież doskonała ozdoba każdego salonu.
Duży wybór wybranych kominków z płaszczem wodnym jest dostępny w sklepie z wkładami kominkowymi Bofoco pod adresem:
https://bofoco.pl/wklady-kominkowe-z-plaszczem-wodnym