Klimatyzacja – kiedy i dla kogo?

Jakość i temperatura powietrza w pomieszczeniach to dwa podstawowe czynniki mające bezpośredni wpływ na samopoczucie i stan zdrowia człowieka.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na skuteczne wykorzystywanie czynników zewnętrznych w celach poprawy jakości życia wewnątrz. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju rozwiązaniach do klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania pomieszczeń zarówno za pomocą klimatyzatorów, jak i klasycznych pomp ciepła. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego wiele osób nie potrafi zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą więc specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak, gdzie i kiedy warto montować poszczególne urządzenia. Dziś podpowiadamy które systemy będą najkorzystniejsze w twoim domu.

 

Klimatyzacja – kiedy i dla kogo?

Producenci systemów klimatyzacji nieustannie ścigają się między sobą, wprowadzając na rynek rozwiązania pozwalające na skuteczną klimatyzację zarówno pomieszczeń małych, takich jak mieszkania w blokach, przez domki jednorodzinne, aż po duże powierzchnie biurowe i handlowe. Klimatyzacja jest niewątpliwie jednym z lepszych wynalazków cywilizacyjnych, znacznie ułatwiających przetrwanie w trudnych warunkach pogodowych, jakie niesie za sobą ocieplenie klimatu. W Polsce również coraz częściej dostrzega się montowaną w domach klimatyzację i nic w tym dziwnego – dzisiejsze rozwiązania nie są tak niewydajne, jak kiedyś, a ich skuteczność i wielofunkcyjność pozwala na spore oszczędności i duży komfort życia. Na klimatyzację warto więc zdecydować się wtedy, gdy wysokie temperatury na zewnątrz coraz bardziej utrudniają życie. Który system jednak wybrać?

Podstawowe rozróżnienie to oczywiście klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Te drugie jednak cieszą się wśród klientów małym powodzeniem, gdyż na dłuższą metę są mało skuteczne. Inaczej wygląda sprawa klimatyzatorów stacjonarnych, a szczególnie rozwiązań naściennych, które dziś mogą spełniać zarówno funkcję ochładzania powietrza latem, jak i ogrzewania go zimą. Opierające się na wymianie powietrza systemy poprawiają ogólną jakość powietrza w pomieszczeniach i umożliwiają komfortowe oddychanie. I wbrew krążącym mitom, nie wpływają negatywnie na zdrowie, o ile oczywiście używane są zgodnie z przeznaczeniem i założeniami producentów. Wśród nich liderami są marki takie jak Samsung, Fujitsu, LG, oraz Mitsubishi i to właśnie one – połączenie użyteczności i estetycznego designu, przyciągają uwagę coraz większej rzeszy klientów.

 

Wentylacja, czyli dbanie o jakość powietrza

Mylenie pojęcia wentylacji i klimatyzacji jest dość częstym przypadkiem, dlatego już na początku zaznaczymy, że to dwa różne pojęcia. Podczas gdy rolą klimatyzacji jest obniżanie temperatury w pomieszczeniach, wentylacja to sposób na pozbywanie się z pomieszczeń szkodliwego powietrza i wtłaczanie świeżego, przefiltrowanego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Wentylacja pomaga w pozbywaniu się z pomieszczeń nadmiernej wilgoci, kurzu, pyłków, alergenów czy roztoczy, co w rezultacie ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, jednak nie działa ona jako typowy „ochładzacz”. Może natomiast, dzięki pomocy rekuperatora, zadziałać jako forma ogrzewania. Rekuperator pozwala odzyskać ciepło z powietrza, które wyciągnął z danego pomieszczenia i ogrzać nim świeże, oczyszczone powietrze które ma być do danego pomieszczenia wtłoczone. W ten sposób stanowi on alternatywę dla nieco przestarzałego systemu wentylacji grawitacyjnej, który w bardzo szczelnych pomieszczeniach może okazać się już nieskuteczny.

 

Pompy ciepła na mroźne zimy

Choć zarówno klimatyzator, jak i rekuperator mogą spełniać funkcje ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, prawdziwie zimne miesiące mogą wymagać nieco większego nakładu pracy. Tu swoją rolę zaczynają odgrywać pompy ciepła, które korzystając ze źródeł takich jak woda, powietrze, lub grunt dostarczają ciepło do wody, która następnie transportowana jest rurami przez całą powierzchnię domu. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju pompy ciepła może przyczynić się do znacznych oszczędności energetycznych i stanowić doskonałą alternatywę dla ogrzewania gazowego lub elektrycznego, bo choć pompy potrzebują dostępu do energii elektrycznej, jej zużycie jest tu znacznie niższe, niż w przypadku innych wymienionych rozwiązań. Pompy mogą czerpać ciepło z wody, gruntu, lub powietrza. Te ostatnie są najłatwiejsze w montażu, jednak zimą nie do końca efektywne (gdyż powietrze na zewnątrz nie jest wystarczająco wydajnym źródłem ciepła). Znacznie lepiej prezentują się rozwiązania wodne i gruntowe, choć ich konstrukcja wymaga już większej ingerencji w plan domu. To, na które rozwiązanie się zdecydujesz zależy głównie od możliwości remontowych domu.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment