Kiedy warto zdecydować się na domek na narzędzia ogrodowe?

Domki na narzędzia ogrodowe zyskują popularność w naszym kraju, gdyż coraz rzadziej widujemy zaniedbane ogrody – staramy się o nie dbać najlepiej jak to możliwe. Coraz częściej za to można więc zobaczyć tego typu schowki na naszych działkach.

Mają one bardzo wiele zalet i z pewnością wiele osób może je nam polecić. Na pewno przydadzą się każdej osobie, która ma spory ogród i niewiele miejsca w domu na przechowywanie narzędzi, które raczej nie dodają pomieszczeniom uroku.

Domki ogrodowe – czy opłaca się je kupować? 

Domki na narzędzia można kupić obecnie w każdym większym sklepie budowlanym, a także w wielu sklepach internetowych. Znajdziemy je w wielu różnych kolorach, rozmiarach i zrobione ze zróżnicowanych materiałów – od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po różnego rodzaju metale. Dzięki temu zyskujemy szansę na dobranie takiego domku, który dla nas będzie najlepszy i spełni nasze wymagania. Na postawienie takiego składziku na swojej posesji nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, obowiązuje tutaj ta sama zasada, co na przykład przy blaszanych garażach. W prawie budowlanym zaliczane są do małych budynków gospodarczych, które mogą pojawiać się na posesji. Ich ilość i metraż jest co prawda ograniczony wielkością posiadanej działki, ale nie powinno być to problemem przy kupowaniu domku na narzędzia.

Zalety domków na narzędzia ogrodowe

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest jego stosunkowo niski koszt. Takie konstrukcje kosztują zazwyczaj od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co jest naprawdę niewielką kwotą, w porównaniu z kosztem wybudowania nawet niedużej szopy czy stodoły, jeśli dołączymy do tego koszty pozwolenia na budowę i wszystkich potrzebnych materiałów. Jakie jeszcze są zalety takiego schowka?

Na pewno dużym plusem jest także możliwość schowania narzędzi przed wzrokiem naszym i gości, dzięki czemu ogród będzie się wydawał dużo bardziej uporządkowany, czysty, ale i bezpieczny. Jest to też ogromnym plusem i nieocenioną pomocą, jeśli posiadamy małe dzieci. W drzwiach do takiego domku można zamontować zamek, a wszystkie niebezpieczne narzędzia będą poza zasięgiem małych rączek. Zapewni nam to większy spokój i pozwoli się zrelaksować. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy posiadamy zwierzaka domowego – niektóre chemikalia stosowane w ogrodzie, mogłyby być szkodliwe dla psa, a w takiej sytuacji można je schować i nie trzeba martwić się o pupila.

domki na narzędzia ogrodowe

Domek na narzędzia ogrodowe powinien być dobrze zorganizowany, żebyśmy mogli w nim, jak najmniejszym nakładem sił, utrzymać porządek. Dobrze jest zamontować w nim półki i haczyki, żeby każde akcesorium znalazło swoje miejsce. Kiedy każdy sprzęt ma swoje miejsce, możemy łatwo znaleźć to, czego w danym momencie szukamy, a o wyciąganiu narzędzi będziemy myśleli z przyjemnością, zamiast z grymasem niezadowolenia na ustach.

Dzięki takiej konstrukcji zyskujemy też praktycznie stuprocentową pewność, że nasze rzeczy, będą chronione przed deszczem i innymi, bardzo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Rozmiar domku możemy dobrać do swoich potrzeb, na rynku są dostępne w wielu rozmiarach, od małych, do całkiem sporych, w którym bez problemu zmieści się kosiarka, drabina, czy długi wąż ogrodowy. Jest to też dobre miejsce do przechowywania sprzętów zimą – zostaną ochronione przed mrozem i śniegiem, a jednocześnie nie będą nam przeszkadzały i zajmowały miejsca w domu.

Czy domek na narzędzia jest niezbędny?

Bardzo trudno jest znaleźć wady domku ogrodowego. Oczywiście, można tu wspomnieć, że zajmuje miejsce w naszym ogrodzie, ale jeśli dobierzemy odpowiednie materiały, to może się stać wręcz ozdobą i ani trochę nie będzie rzucał się w oczy. Nikt nie zmusi nas do zakupienia takiego domku i z pewnością można sobie radzić bez niego. Jednak należy zadać sobie pytanie, czy na pewno chcemy przechowywać wszystkie sprzęty ogrodowe i chemiczne środki ochrony roślin w domu, szczególnie gdy wśród jego mieszkańców są maluchy lub zwierzaki. Jeśli wolimy trzymać narzędzia i akcesoria poza domem, domki na narzędzia ogrodowe będą wręcz idealnym rozwiązaniem naszego problemu.

Przejdź do innego artykułu