Kiedy warto zastosować lakier do drewna?

Jeżeli mamy drewniane meble lub okna możemy rozważać wykończenie ich lakierem. Przy czym należy pamiętać, że wpisuje się tutaj również bejca lub uszczelniacze do drewna, które nie pokrywają jego powierzchnię. Może być to najlepszy sposób, by zakonserwować drewno.

Zalety wykończenia lakierem do drewna

Lakier wzmacnia naturalny kolor drewna i chroni je przed brudem, światłem słonecznym i wodom. Oferuje on jedno z najbardziej naturalnych wykończeń spośród większości produktów. Jest on łatwy do nałożenia i nie musimy być specjalistami, żeby sobie poradzić. Wynika to z faktu, że pociągnięcia pędzlem po drewnianej powierzchni w przypadku tego rozwiązania się są tak widoczne, jak przy farbie. To świetna opcja, którą warto zastosować konserwując drewniane okna, drzwi czy meble.

Jak polakierować drewno?

Bez względu na to, jakiego produktu chcemy użyć, co do zasady będziemy musieli całkowicie usunąć wszelkie istniejące lakiery, woski, oleje, bejce, kurz, brud, tłuszcz, nierówne powierzchnie i lepkie rzeczy przed jego nałożeniem. Również miejsce pracy musi być wolne od kurzu i brudu, w przeciwnym razie może gromadzić się na powierzchni drewna i świeżo nałożonym lakierze, psując połysk i gładkie wykończenie. Gdy chcemy usunąć istniejący lakier możemy zastosować środki specjalnie przeznaczone do usuwania farb i innych powłok. Warto po tym wyszlifować drewno, aby usunąć wszelkie niedoskonałości powierzchni, a następnie użyć wilgotnej szmatki, by mieć pewność, że na powierzchni nie ma już żadnych zanieczyszczeń.

Do wykończeń na bazie oleju najlepiej jest używać pędzla z naturalnymi, a nie syntetycznymi włosami, a także syntetycznych szczotek (często nazywanych „szczotkami nylonowymi”) do lakierów akrylowych lub wodnych. Ale do obu rodzajów wykończenia można również użyć rolek lub szmat. Każdy lakier do drewna jest nieco inny. Najlepiej więc zapoznać się z instrukcją dołączoną do produktu i stosować się do niej. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi wskazówkami dotyczącymi lakierowania.

Pracę najlepiej jest przeprowadzić w dzień, w którym pogoda nie jest zbyt wilgotna. Lakier wysycha wolniej w wilgotnych lub zimnych warunkach, a ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo osadzania się na nim kurzu i brudu, co popsuje wykończenie. Jeżeli pracujemy w pomieszczeniu warto użyć ogrzewania, aby uzyskać temperaturę w pomieszczeniu między 20 a 25 ° C. Jeśli pomieszczenie jest zbyt gorące, lakier wyschnie zbyt szybko i mogą tworzyć się brudne bąbelki.

Kiedy zaczynamy pracę w razie potrzeby pierwszą warstwę możemy rozcieńczyć, ale nie jest to konieczne w przypadku wielu nowoczesnych lakierów na bazie wody. Po nałożeniu lakieru zgodnie z instrukcją pozostawiamy go do wyschnięcia na 24 godziny. Na koniec dobrze jest przeszlifować całą powierzchnię drobnym papierem ściernym i wytrzeć ją wilgotną szmatką lub odkurzaczem, aby usunąć kurz.

Lakiery wodne do drewna

Lakiery na bazie wody przeszły długą drogę w ciągu ostatnich dziesięciu lat i są teraz tak samo dobre, lub lepsze, niż tradycyjne lakiery na bazie spirytusu stosowane w przeszłości. Wśród ich największych zalet jest to, że nie mają one aż tak intensywnego zapachu i nie są bardzo toksyczne. Dodatkowo wysychają one znacznie szybciej niż produkty na bazie oleju. Można je też nakładać na farby lateksowe lub akrylowe bez dodawania koloru. To rozwiązanie świetnie sprawdza się, zwłaszcza jeżeli mówimy o drewnie trzymanym wewnątrz.

Przejdź do innego artykułu