Kamieniarstwo nagrobkowe – najnowsze trendy

Cmentarz, jako miejsce spoczynku zmarłych, kojarzy się z wyciszeniem, spokojem i refleksją. I choć trendy na nim nie zmieniają się w tak szybkim tempie, jak na przykład w modzie, to jednak można zauważyć pewne tendencje. To, co modne było na przykład 100 lat temu, dziś uchodzi za staromodne i niepraktyczne. Jak zmieniało się kamieniarstwo nagrobkowe na przestrzeni lat?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nagrobki miały proste formy i matowe powierzchnie. Bardzo często przybierały postać krzyży lub aniołów czuwających nad zmarłymi. Dziś nagrobki wykonywane są zazwyczaj z lśniących kamieni. Mają różne barwy i czasami oryginalne kształty.

Jak wyglądają i czym charakteryzują się najczęściej wybierane dziś nagrobki?

W dzisiejszych czasach nagrobki najczęściej wykonuje się z kamieni naturalnych. Oprócz swoich walorów estetycznych, takowe charakteryzują się bowiem wieloma innymi zaletami. Są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także funkcjonalne. A to podstawa. Każdy nagrobek oprócz tego, że powinien być po prostu ładny, musi być również trwały i mocny.

Poza tym, przy wyborze współczesnego nagrobka, pod uwagę należy brać również samą lokalizację. I nie chodzi tu o cmentarz w konkretnym miejscu, ale raczej klimat naszego kraju. W Polsce najlepiej sprawdzają się bowiem nagrobki granitowe. Nie dość, że kamień ten jest wytrzymały i doskonale razi sobie w warunkach zarówno gorącego lata, jak i mroźnej zimy, to jeszcze jest łatwy w utrzymaniu. Jeśli tylko czujemy taką potrzebę, możemy go jednak zaimpregnować. Samo mycie jest już banalnie proste i nie wymaga żadnych, specjalistycznych detergentów. Wystarczy woda i płyn do naczyń.

nagrobek kamienny

Często stosowanym rozwiązaniem jest też kwarcyt naturalny. Z kolei marmur, choć piękny – niestety nie jest polecany. W naszych dość często zmieniających się warunkach pogodowych szybko niszczeje. Choć to niewiarygodne, jeszcze nie tak dawno modne były nawet nagrobki z Chin! Dziwne kształty i ozdoby szybko jednak wyparły na nowo proste i eleganckie rozwiązania. Współczesne, modne nagrobki są minimalistyczne, ale w swej prostocie eleganckie i piękne.

Ile kosztuje postawienie pomnika?

W zależności od tego, na jaki kamień się zdecydujemy i w jakim mieście chcemy postawić nagrobek, możemy spodziewać się różnych cen. Oczywistym jest, że w większych miejscowościach, kwoty idą w górę. Ważne zatem, byśmy konkretny Zakład Kamieniarski wybrali z rozwagą. Na przykład w Krakowie atrakcyjne ceny proponuje Zakład Kamieniarski Groban. Sprzedaje on tanie nagrobki w Krakowie, które wyróżnia nie tylko staranne wykonanie, ale również nowoczesne wzornictwo. Sprawdzone materiały, wysoka jakość wykonania, a także możliwość wyboru między nagrobkiem pojedynczym, podwójnym, urnowym i grobowcami – daje szansę stworzenia projektu na miarę potrzeb każdej rodziny.

Poza tym, Groban wykonuje również piwnice grobowcowe i piwniczki pod urny na grobach ziemnych. Ceny za nagrobki oscylują między trzema, a siedmioma tysiącami złotych. Na stronie zakładu możemy zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, prezentowanymi modelami nagrobków i ich poszczególnymi elementami. Co więcej, firma zapewnia też atrakcyjne usługi promocyjne. W sezonie jesienno-zimowym każda usługa jest 5% tańsza. Klienci, którzy na stronie dodadzą opinie, mogą liczyć na gratisową galanterię kamieniarską. A ci, którzy zdecydują się na droższy nagrobek, mają prawo negocjowania ceny.

Nie chodzi zatem wyłącznie o to, by znaleźć zakład idącymi z duchem czasu, ale i taki, który jest w stanie zaproponować nam atrakcyjną ofertę. Koszty pochówku, a następnie postawienia pomnika są dość wysokie. Jeśli mamy zatem możliwość, dobrze jest je minimalizować. Zachowując przy tym oczywiście zarówno trwałość, jak i jakość wykonania.