W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze i bardziej opłacalne staje się zakładanie własnych działalności gospodarczych niż praca na etat.
Można już zakładać firmy dwuosobowe, jednoosobowe czy po prostu rodzinne, gdyż wszystkie formalności są bardzo proste do załatwienia. Aby jednak poznać lepiej, jak dziś wygląda zakładanie działalności, zobaczmy, z czym wiąże się ta papierkowa robota i co konkretnie należy zrobić, by zarejestrować firmę.
Jakie dokumenty są potrzebne, by założyć działalność?
Dokumentów potrzebnych do założenia firmy jest kilka, a zalicza się do nich:
- Wniosek CEIDG-1 – jest to prośba o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zawieramy w nim:
- nazwę firmy,
- datę rozpoczęcia działalności,
- jej rodzaj,
- formę opodatkowania,
- dane do ubezpieczenia,
- kod PDK,
- rachunek bankowy.
Wniosek ten jest najważniejszym dokumentem i to na nim należy się głównie skupić.
- Dokumenty ZUS-owskie – bardzo często są one uzupełnieniem przy wniosku CEIDG, ale czasem należy złożyć je osobno w zakładzie ubezpieczeń bądź GUS-ie, np. by otrzymać ulgi na start w banku. Wówczas przedsiębiorca ogłasza się płatnikiem składek, które dla osób prawnie ubezpieczonych są satysfakcjonujące.
- Druk VAT-R – ten dokument również można dołączyć przy składaniu wniosku CEIDG, natomiast jest on obowiązkowy tylko dla osób płacących podatki w VAT lub dla osób sprzedających bądź nabywających w innych krajach UE (VAT-UE).
Są to oczywiście najbardziej podstawowe dokumenty, jednak czasem może się zdarzyć, że organ, do którego je składamy, będzie od nas wymagał specjalnej dokumentacji, zwłaszcza jeśli specyfika zakładanej firmy będzie niestandardowa.
Do czego potrzebne są te dokumenty?
Czasem mówi się, że aby założyć działalność, zwłaszcza jednoosobową, to nie trzeba jej rejestrować, a już na pewno nie poprzez powyższą papierologię. Mija się to jednak z prawdą, gdyż bardzo wiele przedsiębiorców rejestrując swoje firmy, nie naraża się na wszelkie trudności prawne z tym związane i też przy dłuższym okresie działalności może ją rozwijać z wykorzystaniem różnych prawnych benefitów dla firm. Ponadto zarejestrowane działalności gospodarcze na podstawie wniosku CEIGD widnieją w wielu rejestrach, dając pracownikom i potencjalnym klientom informacje odnośnie rzetelności danej firmy.
Jak pozyskać te dokumenty?
W dzisiejszych czasach wzory powyższych dokumentów można bez problemu znaleźć w Internecie na oficjalnych stronach urzędów. Aby jednak mieć pewność, że składane wnioski pochodzą z legalnych źródeł, można osobiście udać się do Urzędu Gminy i w dziale spółek cywilnych poprosić o potrzebne dokumenty. Natomiast nieco inaczej wygląda kwestia ich składania i samej rejestracji działalności.
Gdzie złożyć dokumenty przy zakładaniu firmy?
Najwygodniejszą opcją jest oczywiście wysłanie ich online na stronach urzędu gminy lub Centralnej Ewidencji, ale jeśli nie mamy takiej możliwości w naszym regionie, to należy złożyć je osobiście w urzędzie. Ponadto, jeśli spółka jest cywilna, to należy złożyć dane dokumenty także w Głównym Urzędzie Statystycznym; jeśli zaś jest to spółka partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością, to przedsiębiorcy powinni również odwiedzić Krajowy Rejestr Sądowy i tam zgłosić założenie firmy.
Skorzystanie z pomocy przy zakładaniu firmy
Widać jednak, że choć dokumentów potrzebnych do założenia działalności gospodarczej nie ma dużo, to już samo składanie ich może być problematyczne, ponieważ nie zawsze wiadomo, gdzie się udać. Dlatego też warto skorzystać z usług prawniczych. Przykładowo prawnicy z kancelarii prawa gospodarczego w Szczecinie nie tylko doradzają jak sprawnie założyć firmę, ale są także pośrednikami w jej założeniu – zbierają potrzebne dokumenty oraz dostarczają je w odpowiednie miejsca. Dzięki temu przedsiębiorcy mają pewność, że firma została zarejestrowana prawidłowo.
Założenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Nie można przy tym zapominać o jej rejestrowaniu, dlatego właśnie dokumentów informujących o założeniu działalności gospodarczej nie ma za wiele. Wniosek CEIGD-1 z odpowiednimi załącznikami w zupełności wystarczy, zaś dostarczenie tych dokumentów z pomocą prawnika sprawia, że rejestracja przebiega sprawnie i można się zająć kolejnymi ważnymi aspektami w firmie.