Obecnie wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Jedni robią to z powodu chęci wyższych zarobków, inni poszukują lepszego standardu zatrudnienia oraz poszukują nowych wyzwań i chcą się rozwijać. Bez względu na to, jaki był powód Twojego wyjazdu do pracy w Niemczech, musisz pamiętać, że z zarobków w tym kraju musisz się rozliczyć w niemieckim urzędzie skarbowym, zgodnie z obowiązującym u nich prawem. Jakie przepisy obowiązują osoby pracujące w Niemczech, które nie posiadają obywatelstwa? O jakich dokumentach trzeba pamiętać i jak najwygodniej będzie załatwić wszystkie formalności w tym zakresie? W poniższym artykule znajdziesz cenne wskazówki na ten temat.
Dopilnuj wszystkich podatkowych formalności w terminie
Problemy z urzędem skarbowym to coś, czego nikt nie chce. Dlatego podczas rozliczenia podatków należy dopilnować wszelkich formalności oraz terminów, aby nie musieć opłacać wysokich kar za zwłokę oraz inne kwestie związane z brakiem dostarczenia ważnych dokumentów lub niewypełnienia odpowiedniego formularza. O ile pracują w Polsce, to nie jest to aż takie trudne, tak o tyle rozliczając się w Niemczech i chcąc otrzymać zwrot z zagranicy, sprawa nieco się komplikuje. Choć urząd skarbowy w Niemczech działa bardzo podobnie do Polskiego fiskusa, to jednak można znaleźć szereg różnic, które mogą wprowadzać w błąd lub zakłopotanie podatnika, który chce rozliczyć swoje przychody z odpowiednim urzędem.
Jedną z bardzo istotnych kwestii, poza dopilnowaniem konkretnych terminów jest konieczność zabrania ze sobą wszystkich odpowiednich dokumentów i dostarczenia je w odpowiedniej formie do placówki, w której powinieneś rozliczyć swój podatek z wypłat, jakie otrzymałeś, będąc zatrudnionym na terenie Niemiec. Nieprzestrzeganie zasad lub brak terminowego rozliczenia skutkują karami, które naliczane są za każdy dzień zwłoki.
Chcąc rozliczyć swoje podatki w niemieckim urzędzie skarbowym, do którego należysz, musisz dostarczyć do niego wszystkie niezbędne formularze. Podstawowym dokumentem, o którym pod żadnym pozorem nie możesz zapomnieć, jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa. Otrzymasz ją od swojego pracodawcy w określonym terminie. Jeśli jesteś zatrudniony w więcej niż jednym miejscu, to kart podatkowych powinieneś otrzymać odpowiednio większą liczbę, z każdej firmy osobno. Jest to odpowiednik polskiego PIT-u, który wystawia podwładnym pracodawca.
Jeśli jesteś zatrudniony jednocześnie w Polsce i w Niemczech, powinieneś również pamiętać o zaświadczeniu UE/EOG, które aby było ważne musi posiadać pieczątkę polskiego Urzędu Skarbowego, do którego przynależysz w swojej ojczyźnie. Ponadto, aby zwiększyć szansę na wyższy zwrot podatku, warto dołączyć do zeznania podatkowego również opłacone rachunki, koszty najmu lub kupna mieszkania (umowę), druki potwierdzające podróże do Polski, a także bilety za transport miejski do pracy.
Poproś o wsparcie specjalistów
Sprawy podatkowe często wydają się bardzo zawiłe i skomplikowane, a także wymagające. Aby ułatwić sobie proces uzyskiwania zwrotu podatku oraz uniknąć jakichkolwiek błędów i problemów na tym polu, warto zdecydować się na wsparcie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w sprawach podatkowych i uzyska dla Ciebie satysfakcjonujący zwrot podatku z Niemiec. Fachowcy z tego zakresu doskonale znają się na prawie podatkowym w różnych krajach europejskich, które są popularne wśród osób poszukujących zatrudnienia za granicą. Znają także polskie prawo podatkowe, dzięki czemu wszystkie kwestie zostaną przez nich dopilnowane. Dlatego, jeśli chcesz otrzymać szybko i bezproblemowo zwrot podatku z zagranicy, to koniecznie postaw na sprawdzone usługi profesjonalnej firmy. Dzięki temu unikniesz ogromnego stresu i problemów w przypadku niedopilnowania formalności czy terminów, a także uda Ci się zaoszczędzić sporo cennego czasu.