Jak zaplanować wnętrze salonu, aby było funkcjonalne i piękne?

Planując poszczególne wnętrza naszego domu pod uwagę musimy wziąć nie tylko kwestie estetyczne w postaci dodatków, odpowiedniej kolorystyki i tekstyliów, których użyjemy, ale również względy funkcjonalne. Każde pomieszczenie, to bowiem osobna przestrzeń, która musi dawać nam komfort życia.

Jak zaplanować wnętrze salonu, aby było funkcjonalne i piękne?

Salon, to pomieszczenie w którym toczy się większość codziennego życia. To w nim cała rodzina może usiąść przy stole, pooglądać wspólnie telewizję czy po prostu spędzić razem czas. Planując jego wnętrze pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Przede wszystkim trzeba przemyśleć rozkład ustawienia mebli oraz pasujący do niego projekt elektryki. W salonie często pojawiają się przecież sprzęty RTV, między innymi telewizor, którego położenie musi współgrać ze schematem ułożenia gniazdek elektrycznych. Dobrze przemyśleć musimy również oświetlenie, którego rozstawienie jest tutaj również kluczowe. Gdy uporamy się z kwestią funkcjonalności wnętrza, możemy przejść do szczegółów w postaci kolorystyki ścian, wyboru podłogi i oczywiście wszystkich potrzebnych dodatków. Jak widać, pracy jest mnóstwo. Jeśli jednak chcemy, by salon prezentował się naprawdę dobrze, żadna z powyższych kwestii nie może być pominięta. W sytuacji, gdy urządzenie pokoju przerasta nasze możliwości (a niestety to dość częsta sytuacja), warto wynająć specjalistę. Zainwestowanie pieniądze, przekładają się nie tylko na nasz zaoszczędzony czas, ale również dają gwarancję profesjonalnie wykonanego zadania.

Projektant i dekorator wnętrz

Praca, jaką należy przy tego typu zleceniach wykonać, to obszar działalności projektantów i dekoratorów wnętrz. Ci pierwsi związani są z projektem budowlanym od początku. Ich zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni, dopasowanej do sposobu w jaki użytkownicy będą z niej korzystać. Zdarza się, że projektanci zajmują się również aranżacją wnętrz dla osób niepełnosprawnych, biorąc pod uwagę wytrzymałość materiałów, akustykę czy ekologię.

Z kolei dekoratorzy, to osoby zatrudniane ze względu na ich niebanalne podejście do aranżacji wnętrz. Zajmują się dodatkami i akcesoriami. Nie skupiają się na układzie pomieszczeń czy konstrukcji budynku, ale na kolorystyce, meblach i odpowiednich tekstyliach. Ich poczucie smaku i zmysł artystyczny potrafią nadać wnętrzom potrzebnej energii, elegancji czy

Zatrudnienie profesjonalistów

Decydując się na wynajęcie profesjonalistów warto poszukać firmy, takiej jak chome studio, która kompleksowo zajmuje się wnętrzami swych klientów. Oferta zapewnia bowiem usługę w skład której wchodzi dopilnowanie zarówno kwestii funkcjonalności, jak i estetyki pomieszczeń, obejmując kolejno: inwentaryzację, a więc pomiar pomieszczeń oraz układy funkcjonalne, czyli rzuty przedstawiające układy ergonomiczne wnętrz (ciągi komunikacyjne, proponowane ustawienia mebli). A dalej wizualizację, projekt mebli pod wymiar, projekt posadzek, ułożenia kafli czy parkietów, projekt elektryki i sufitów podwieszanych, projekt przyłączy hydraulicznych oraz dobór wyposażenia.

Dlaczego warto?

Samodzielnie projektowanie salonu, to z pewnością duże wyzwanie dla kogoś, kto się na tym nie zna. Nie wystarczy bowiem kupić wygodną kanapę, rozłożyć dywan i powiesić telewizor na ścianie. Nawet jeśli mamy dobry gust, a nasz zmysł artystyczny do tej pory nie zawodził  w większości przypadków okazuje się, że to jednak za mało. By wnętrza współgrały ze swoim przeznaczeniem, musimy dołożyć większych starań. Temu możemy jednak samodzielnie nie sprostać. W takich sytuacjach pomoc projektanta i dekoratora okazuje się być nieodzowna. Z pewnością warto zainwestować w coś, co służyć ma nam lata i cieszyć oko za każdym razem po przekroczeniu progu domu.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment