Jak wybrać dobry serwis maszyn rolniczych?

Serwis maszyn i pojazdów rolniczych to niezwykle ważny element użytkowania tego typu pojazdów. Posiadając w gospodarstwie duże zaplecze maszynowe należy pamiętać o regularnych pracach związanych z kontrolą stanu technicznego kombajnów, ciągników oraz wszelkich innych urządzeń mechanicznych pracujących w gospodarstwie. Regularne wykonywanie czynności serwisowych zapewnia bezawaryjność pojazdów oraz utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji bez niespodziewanych awarii. Dokonując napraw na własną rękę należy być bardzo ostrożnym, a bez odpowiedniej wiedzy lepszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnego serwisu rolniczego.

Serwis maszyn rolniczych – na co zwrócić uwagę?

Oddając pojazdy wymagające napraw do serwisu maszyn rolniczych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na doświadczenie kadry pracowniczej oraz na renomę zakładu. Im większe, wieloletnie doświadczenie w branży oraz dobra opinia tym większa pewność, że każda usługa serwisowa zostanie wykonana kompleksowo oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prawidłowo wykonane prace serwisowe przy maszynach rolniczych zapewniają ich późniejszą, bezawaryjną pracę.

Dokonując wyboru serwisu warto zwrócić uwagę nie tylko na doświadczenie pracowników i opinię ogólną zakładu, ale także zaplecze serwisowe. Profesjonalny zakład powinien być wyposażony w nowoczesne podnośniki oraz narzędzia, służące do przeprowadzania prac nawet w najcięższych warunkach. Warto także przed oddaniem pojazdu na serwis sprawdzić, czy zajmuje się on daną marką maszyn rolniczych, których jest bardzo dużo na rynku.

Powszechnie wiadomo, że każdy producent stosuje inne rozwiązania technologicznie i nie każdy zakład serwisowy będzie w stanie prawidłowo sobie z nimi poradzić.

Należy także pamiętać, że serwis maszyn rolniczych powinien zawsze montować oryginalne części i informować klienta o możliwości zakupu nieco tańszych zamienników, które pozwolą na zaoszczędzenie kilku groszy. Będzie to jednak związane z nieco niższą jakością zastosowanych produktów, co może, ale nie musi przełożyć się na czas działania maszyny do kolejnego serwisu.

Naprawa maszyn rolniczych

Jakie maszyny rolnicze mogą być serwisowane?

Do serwisu maszyn rolniczych mogą trafiać przeróżne urządzenia i pojazdy. Najczęściej spotykanymi są:

  • ciągniki,
  • traktory,
  • kombajny,
  • ładowarki.

Wszystkie najpopularniejsze pojazdy są zazwyczaj serwisowane przez każdy zakład zajmujący się mechaniką maszyn rolniczych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż serwisowi mogą być poddawane także urządzenia rolnicze, które nie posiadają własnego napędu jak np. przewracarki, balownice i owijarki. Każde z tych pojazdów wymaga okresowego serwisu bądź wymiany zużytych części. Zakłady mechaniki rolniczej często także dostosowane są tylko do danego typu pojazdów lub danej marki, dlatego warto przed oddaniem maszyny na serwis zrobić rozeznanie czy podejmie się on naprawy.

Usługi oferowane w serwisach maszyn rolniczych

Zakres usług w serwisach maszyn rolniczych jest bardzo podobny do tych, które można spotkać w zwykłych zakładach samochodowych. Podstawową usługą, którą można wykonać jest wymiana oleju wraz z filtrami oraz ogólny przegląd stanu pojazdu. Nie od dziś wiadomo, że regularne prace serwisowe i wymiany oleju pozwalają na długotrwałą pracę maszyn bez niespodziewanych usterek – szczególnie jeśli dotyczą silnika.

W zakładach serwisu maszyn rolniczych można także liczyć na wykonanie doposażenia pojazdu w dodatkowe wyposażenie akcesoryjne, wymianę żarówek, naprawę uszkodzonych elementów bądź ich wymianę na całkowicie nowe w przypadku nieodwracalnych usterek. Warto wiedzieć, że zakres usług serwisu rolniczego jest bardzo szeroki ze względu na zróżnicowanie budowy maszyn rolniczych oraz ich skomplikowanie. Im nowsze pojazdy tym trudniejszy jest poziom wykonywania prac. Z tego względu warto wybierać tylko renomowane serwisy, które cieszą się dobrą opinią i wieloletnim doświadczeniem kadry pracowniczej. Decydując się na oddanie pojazdu do serwisu rolniczego warto też pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednie części zamienne do danego modelu. Dobry serwis zawsze powinien poinformować klienta o możliwości zakupu tańszych produktów, które są nieco niższej jakości, jednakże również będą się sprawdzać po zamontowaniu.

Warto więc decydować się na oddanie własnych maszyn rolniczych do profesjonalnego serwisu, choćby ze względu na szybkość wykonywanych usług, ale także możliwość otrzymania gwarancji na wykonane prace i zamontowane części zamienne.

Przejdź do innego artykułu