Jak przeprowadza się operację usunięcia mięśniaków macicy?

Po zdiagnozowaniu mięśniaków macicy w wielu lekarzy decyduje aby dana kobieta została poddana zabiegowi usuwania tych niezłośliwy guzów. Mięśniaki macicy mogą zostać chirurgicznych usunięte z macicy, a proces tam nosi nazwę miomektomii. Zabieg ten wykonywany jest zazwyczaj sposobem laparoskopowym. Do tego rodzaju wykonywania operacji kwalifikują się pacjentki, których ilość mięśniaków nie jest duża, a ich średnica nie przekracza 10 cm. Niestety w sytuacjach gdy są dużej wielkości lub rosną w szybkim tempie zalecana jest operacja usuwania całej macicy czyli histerektomia.

Nowoczesne podejście do usuwania mięśniaków

Obecnie wprowadzone jest coraz więcej nowoczesnych metod usuwania mięśniaków macicy, które są jak najmniej inwazyjne. Metoda leczenia zależy od zmian oraz ich stopnia rozwinięcia. Wielu kobietom przed zastosowaniem operacji chirurgicznych podawane są leki – analogi gonadoliberyny. Sprawiają one, że zmniejsza się masa guza oraz ograniczone jest jego ukrwienie co powoduje kurczenie się niechcianych zmian tkankowych. Leki te stosowane są u pacjentek cierpiących na niedokrwistość lub tych, u których są duże i liczne guzy. Miomektomia czyli zabieg umożliwiający zachowanie macicy jest stosowany u kobiet, które planują w przyszłości zajść w ciążę. Po wykonaniu tego rodzaju zabiegu ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko urodzi się zdrowe. W sytuacji gdy podczas miomektomii wymagane było wykonanie większej ilości cięć mięśnia macicy, podczas porodu zalecany jest cesarskie cięcie tak aby nie spowodować pęknięcia macicy w miejscach pooperacyjnej blizny. Niestety u około 30% kobiet decydujących się na miomektomię wykształcają się nowe guzki. Ich pojawienie jest mniej prawdopodobne u kobiet, które już urodziły niż u tych, które nie posiadają jeszcze dziecka. Histerektomia podlegająca na usunięcie całej macicy jest w pełni skuteczną metodą leczenia pojawiających się mięśniaków. Niestety minusem jest fakt, że kobieta przestaje miesiączkować oraz nie może zajść w ciążę już do końca życia. Histerektomia jest wykonywana u kobiet posiadających duże rozmiary macicy, nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe i ryzyko rozwoju złośliwej formy guza macicy czyli tak zwanego mięsaka. Bardzo częstym powikłaniem po histerektomii jest nietrzymanie moczu.

kobieta odczuwająca ból

Rodzaje zabiegów

Zabieg ten można podzielić ze względu na rodzaj jego wykonania i tak można odróżnić usuwanie macicy klasyczne oraz laparoskopowe. Metoda klasyczna jest przeprowadzana przezpochwowo lub przezbrzusznie. Metoda laparoskopowa może być podzielona na nadszyjkową histerektomię laparoskopową, histerektomię pochwowom wspomaganą laparoskopowo oraz histerektomię laparoskopową całkowitą. Technika operacji z wykorzystaniem laparoskopu są preferowane ze względu na mniejszą liczbę powikłań oraz za szybkie dochodzenie do pełnego zdrowia pacjenta. Aby przyspieszyć proces zdrowienia pacjentki oraz ułatwić operacje stosowane są coraz to nowsze techniki wykonywania zabiegów, które są nieinwazyjne i łatwiejsze do wykonania. Embolizacja tętnicy macicznej została wprowadzona we Francji i polega ona na pozbawieniu mięśniaka dopływu krwi co powoduje jego stopniowe zanik. Jest świetną metodą leczenia mięśniaków macicy zwłaszcza u kobiet, które w przyszłości pragną zajść w ciążę. Zabieg ten wykonywany jest poprzez wprowadzenie przez cewnik, a następnie przez tętnicę udową do tętnicy macicznej cząsteczek krwi i klejów tkankowych o wielkości kilkuset mikronów. Wprowadzone cząsteczki powodują zamknięcie światła naczynia, które zaopatrują mięśniaka macicy w substancje odżywcze. Dzięki takim działaniom zmiana tkanki nie rozwija się dalej i powoli obumiera. Inną metodą leczenia jest śródmiąższowa termoterapia laserowa, która polega na wprowadzenie za pomocą laparoskopii włókna laserowego, a energia świetlna lasera powoduje koagulacji guza. Po zabiegu zmiana tkanki znacząco się zmniejsza lub całkowicie zanika. Ten rodzaj operacji stosowany jest zwłaszcza u kobiet, u których jest niewiele zmian, a pragną one w przyszłości decydować się na posiadanie dziecka. Istnieje również kilka innych skutecznych metod usuwania mięśniaków takich jak mioliza i kriomioliza. Oba zabiegi opierają się na przepływającym przez mięśniaki prądzie, który następnie powoduje koagulację guza. Warto pamiętać, że dobór zabiegu zależy od chęci posiadania dziecka danej kobiety oraz od decyzji samego lekarza, który najlepiej będzie wiedział jaki rodzaj operacji dostosować do danego przypadku i zmian u danej pacjentki. Po więcej informacji serdecznie zapraszamy pod adres http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Przejdź do innego artykułu