Oczyszczenie organizmu z toksyn po alkoholu możliwe jest dzięki detoksowi, który pozwala wydalić szkodliwe substancje. Stanowi on pierwszy krok na drodze do wyleczenia alkoholizmu i daje szanse na powrót do prawidłowego funkcjonowania.
Czym jest detoks alkoholowy?
Detoks jest procesem fizjologicznym polegającym na uwolnieniu organizmu od toksyn. Osoby uzależnione od alkoholu przyzwyczają się do obecności tej substancji w krwiobiegu. Ich organizm z czasem potrzebuje stałych dawek etanolu, by móc poczuć się normalnie. Brak alkoholu powoduje utratę równowagi w ciele człowieka i prowadzi do wystąpienia tak zwanych objawów abstynencyjnych.
Przebieg detoksu alkoholowego
Detoks alkoholowy trwa zazwyczaj od trzech do pięciu dni, na jego ostateczną długość mają jednak wpływ takie zmienne, jak stopień uzależnienia, ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego indywidualne uwarunkowania. Proces uwalniania organizmu z toksyn musi być przeprowadzany w warunkach izolacji od szkodliwych substancji i innych osób uzależnionych. Nad przebiegiem detoksu czuwają odpowiednio wykwalifikowani lekarze oraz psychoterapeuci.
Jak zachowuje się organizm poddawany detoksowi?
Po upłynięciu doby, maksymalnie dwóch, od momentu spożycia ostatniej dawki alkoholu, organizm poddawany detoksowi zaczyna doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości, określanych mianem zespołu abstynencyjnego. Do typowych objawów towarzyszących detoksykacji należą:
- drżenie różnych części ciała, przede wszystkim dłoni, a często także powiek i języka,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- kołatanie serca,
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- nadwrażliwość na światło,
- nadwrażliwość na dźwięki,
- osłabienie,
- ogólne rozbicie,
- rozdrażnienie,
- bezsenność,
- stany lękowe,
- nadmierna potliwość.
O nasileniu objawów decydują zarówno zaawansowanie choroby alkoholowej, jak i indywidualne cechy poddawanej detoksowi osoby. U niektórych pacjentów proces oczyszczania organizmu z toksyn może mieć bardziej gwałtowny przebieg i powodować pobudzenie psychoruchowe oraz zachowania agresywne i autoagresywne. Niepożądane objawy ustępują zazwyczaj po upływie od dwudziestu czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin. W wypadku niektórych osób mogą się jednak utrzymywać znacznie dłużej, nawet do dwóch tygodni.
Jakie substancje usuwane są w trakcie detoksu?
W ciele osoby długotrwale spożywającej alkohol dochodzi do zaburzenia gospodarski wodno-elektrolitowej i niekorzystnych zmian w zakresie zawartości jonów potasu, magnezu oraz sodu. W trakcie detoksu usuwane są toksyny będące produktami metabolizmu alkoholu i przywrócony zostaje optymalny poziom substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala to złagodzić objawy zatrucia alkoholowego i towarzyszące uzależnieniu od tej substancji zaburzenia psychiczne.
Co jest podawane podczas detoksu?
W celu zminimalizowania objawów zespołu abstynencyjnego czuwający nad przebiegiem detoksu specjaliści mogą zadecydować o wdrożeniu farmakoterapii. Podawane są wówczas środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także uspokajające i nasenne. Pacjentowi aplikuje się również witaminy, minerały oraz elektrolity i leki nawadniające.
Samopoczucie człowieka po detoksie
W następstwie detoksu wszystkie biochemiczne parametry organizmu zostają ustabilizowane i ustępują fizyczne oraz psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego. Na skutek usunięcia toksyn poprawia się stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie pacjenta. Detoks pozwala pacjentowi uzyskać stan trzeźwości i stwarza fundamenty pod dalsze leczenie nałogu.
Detox alkoholowy we Wrocławiu
Detoks rozpoczyna większość terapii uzależnienia od alkoholu. Każda walcząca z nałogiem osoba powinna jednak pamiętać, by nie przeprowadzać go na własną rękę, gdyż może to skutkować wystąpieniem delirium tremens, czyli majaczenia drżennego, które objawia się zaburzeniami świadomości, halucynacjami, urojeniami i psychozą. Detoks powinien być zawsze przeprowadzany pod okiem doświadczonych w prowadzeniu terapii uzależnień specjalistów, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność procesu odtrucia. Uzależnione od alkoholu osoby, które chcą zerwać z nałogiem, zachęcane są do zgłoszenia się na detoks alkoholowy w Ośrodku Terapii i Leczenia Uzależnień FreeDom.