Jak ładować wózki widłowe zgodnie z normami

W przypadku zaopatrzenia się firmy np. we flotę składającą się z kilku wózków widłowych należy też zapewnić im prawidłowy proces ładowania baterii trakcyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo naładowane akumulatory odwdzięczą się nie tylko dłuższą pracą, ale także ogólnie dłuższym czasem eksploatacji bez strat na pojemnościach. Warto też wiedzieć, że przepisy prawa ściśle określają normy, które muszą zostać zachowane podczas ładowania, przechowywania oraz użytkowania akumulatorów w zakładach.

Proces ładowania wózków widłowych

Aby ładować akumulatory wózków widłowych zgodnie z obowiązującymi normami warto zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej, która zadba nie tylko o prawidłowy proces ładowania, ale także bezpieczeństwo i długowieczność akumulatorów. Dla zachowania wszelkich norm ładowania należy zaopatrzyć się w:

  • Odpowiedni projekt służący do budowy stacji ładowniczych, które będą w wyposażone w dedykowane ładowarki o odpowiednim napięciu, które zalecane jest przez producentów akumulatorów. Projekty wykonywane są w oparciu o wymagania przepisów prawa, producentów oraz ograniczenia fizyczne w firmie. Dobry projekt pozwala przede wszystkim ograniczyć zbędne koszty związane z budową tzw. akumulatorni.
  • Montaż stołów bateryjnych, które umożliwiają szybką wymianę baterii bezpośrednio w wózku widłowym. Lepszym rozwiązaniem są jednak nakładki na wózki unoszące, które cechują się wyższym bezpieczeństwem. Stoły bateryjne mogą być regulowane na odpowiednią wysokość w zależności od potrzeb użytkownika. Tego typu elementy produkowane są także pod indywidualne zamówienie klienta.
  • Na wyposażeniu akumulatorni musi także się znaleźć miejsce dla urządzeń do wymiany baterii. Zaczynając od najprostszych nakładek do manualnej wymiany, ale także takie z elektromagnesami. Istnieją również całkowicie zautomatyzowane rozwiązania, które umożliwiają wymianę akumulatora bez ingerencji użytkownika w ten proces.
  • Akumulatornia powinna być wyposażona w systemy nadzoru, uzupełniania wody oraz obsługi serwisowej. Ze względu na nadzór i bezpieczeństwo montuje się wszelkiego rodzaju czujniki oraz kamery, dzięki czemu można zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko pomyłki podczas wymiany baterii. Nadzór pozwala na stałe monitorowanie stanu akumulatorni, poziomu szkodliwych gazów oraz tego czy w przypadku w pełni zautomatyzowanych wymian akumulatorów pobierany jest właściwy element do danego urządzenia.

ładowanie wózka widłowego

Serwis akumulatorni – co jest konieczne?

Firmy, które świadczą usługi w zakresie budowy, projektowania oraz utrzymania akumulatorni polecają zaopatrzenie się w podstawowe urządzenia do obsługi i serwisu procesu wymiany baterii. Warto wiedzieć, że firma zewnętrzna może całkowicie przejąć zakres działań związany z wymianą i serwisem baterii co całkowicie odciąża przedsiębiorcę i minimalizuje koszty.

Serwisowi oraz naprawą podlegają przede wszystkim:

  • baterie tradycyjne,
  • urządzenia prostownicze,
  • rozdzielnie, najazdy,
  • wózki do uzupełniania wody,
  • nakładki do wymiany baterii.

Należy pamiętać, że w miejscach przeznaczonych do serwisu, ładowania i wymiany baterii musi być zachowany najwyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ w akumulatorach znajdują się substancje żrące i szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka. Głównie z tego powodu warto korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się tego typu dziedziną.

Dzięki temu można mieć pewność, że zostanie zachowany najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wszelkie normy, które muszą być zachowane. Dla firm produkcyjnych ważne jest aby zapewniona została ciągłość pracy urządzeń wykorzystujących akumulatory, ale także najwyższy stopień bezpieczeństwa dla pracowników przebywających w pobliżu tzw. akumulatorni. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie usług profesjonalistów w zakresie projektowania jak i budowy tego typu miejsc.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.energyon.pl/produkty-i-uslugi/

Przejdź do innego artykułu