Jak korzystać ze świecy sojowej

Świece sojowe to zupełna nowość na rynku, będąca następcą produktów wykonanych z parafiny. Wpływają nie tylko korzystanie na układ oddechowy, ale także charakteryzują się przyjemniejszym i bardziej naturalnym zapachem olejków eterycznych.  

Świece sojowe są wytwarzane z naturalnych składników, są biodegradowalne, a zatem nie szkodą środowisku. W przeciwieństwie do świec parafinowych nie dymią się i nie pozostawiają na szkle ciemnych smug. Ze względu na to, że są produkowane jedynie ze składników naturalnych, są znacznie korzystniejsze dla zdrowia domowników – w procesie palenia nie wydzielają substancji toksycznych, powodujących między innymi zawroty głowy.

Chociaż świece sojowe nadal są świecami, sposób ich użytkowania różni się od procesu palenia zwykłych świec parafinowych. Warto więc poznać podstawowe zasady ich palenia tak, aby posłużyły nam jak najdłużej.

Gdzie palić świecę sojową? – odpowiednia powierzchnia

Podstawą korzystania ze świecy sojowej jest zadbanie o bezpieczeństwo mieszkania oraz domowników. Świeca nie może zatem palić się na nierównej powierzchni, ani stać blisko krawędzi mebla. Przechodząc obok miejsca, na którym się znajduje, można nieumyślnie ją strącić i doprowadzić do nieszczęścia. Należy także pamiętać, że świeca sojowa powinna znajdować się z daleka od rąk dzieci, a dodatkowo nie można dopuścić w jej pobliże zwierząt. Gorącego naczynia nie wolno przenosić w inne miejsce.

Czas palenia świecy sojowej

Palenie świecy sojowej to całkiem nowe doświadczenie, w przeciwieństwie do korzystania ze świecy parafinowej. O ile zwykłą świecę można palić kilka, a nawet kilkanaście godzin, o tyle świeca sojowa wymaga zupełnie innych zabiegów.

Koniecznie trzeba pamiętać, że pierwsze palenie świecy sojowej musi przebiegać zgodnie z instrukcją producenta – będzie wtedy znacznie bardziej wydajna, a zatem dłużej posłuży. Zanim jednak przystawimy zapałkę do knota, należy przyciąć go do wysokości 0,3 mm. Pierwsze palenie natomiast powinno trwać do rozpuszczenia się wosku na całej powierzchni – zapobiegnie to powstawaniu tuneli i nierówności, a także umożliwi na wypalenie jej do końca, bez osadzania się wosku na ściankach naczynia.

Świecy sojowej nie można długo palić. Teoretycznie należy ją zgasić po 2-3 godzinach korzystania, a już na pewno nie można palić jej dłużej niż 4 godziny. Naczynie pod wpływem wysokiej temperatury może pęknąć, co nie tylko zniszczy świecę lub dołoży sprzątania, ale także jest niebezpieczne, jeśli w pobliżu ktoś będzie przebywał.

Co robić w trakcie palenia świecy?

W przypadku świecy sojowej nie wystarczy tylko przyciąć knot, ustawić ją w bezpiecznym miejscu oraz zapalić. Podczas palenia istotne jest, aby nie zostawiać jej bez nadzoru. Czasem wystarczy nawet mały przeciąg, aby spowodować nieszczęście. Najlepiej więc korzystać z niej w miejscu, gdzie zawsze ktoś będzie przebywał.

Podczas palenia istotne jest również, aby nie dopuścić, żeby knot miał za duży płomień. Jeśli do tego dojdzie, świecę należy zgasić, przyciąć knot i ponownie ją zapalić. Niedopuszczalne jest również, aby na knocie powstał tzw. grzyb. Jeśli zauważymy jego obecność konieczne jest zgaszenie świecy, usunięcie grzyba i ponowne jej zapalenie.

Jak korzystać ze świecy sojowej?

Świeca sojowa różni się od zwyczajnej świecy parafinowej, dlatego warto znać podstawowe zasady podczas korzystania. Prawidłowe zasady jej użytkowania zapewnią jej dłuższą żywotność, a także nie spowodują wypadków. Świece sojowe nie należą do najtańszych produktów, dlatego szkoda, aby wosk się zmarnował.

 

Przejdź do innego artykułu

Add Comment