Implanty zębowe stanowią trwałe uzupełnienie ubytków zębowych. Odznaczają się wieloma zaletami, za które ceni je wielu pacjentów. Chociaż implantom nie grozi próchnica, to powinny one być regularnie poddawane czynnościom higienicznym. Jak czyścić i pielęgnować implanty zębowe, dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak dbać o implanty zębowe?
Będąc właścicielem implantów zębowych, nie musimy obawiać się o wiele kwestii, niż gdybyśmy np. zdecydowali się na protezę ruchomą. Implanty są na trwałe przytwierdzone do kości, zatem nie grozi nam ich wypadnięcie. Są również odporne na wiele czynników zewnętrznych, nie grozi im ani próchnica, ani demineralizacja, jednak każdy właściciel implantów powinien wiedzieć, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Higiena implantów jest tożsama z higieną zębów naturalnych
Higiena implantów zębowych nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ w zasadzie nie różni się niczym szczególnym od zwykłej, dotychczasowej higieny jamy ustnej, kiedy jeszcze nie mieliśmy implantów. Niezwykle ważne jest to, aby nasze naturalne zęby, jak i implanty zębowe dokładnie szczotkować, co najmniej dwa razy dziennie. Zabieg ten pozwala na usunięcie resztek pokarmu oraz pozbycie się bakterii i drobnoustrojów. Oprócz tego nie powinniśmy zapominać o dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz przestrzeni pomiędzy implantami przy pomocy nici dentystycznej. Po umyciu zębów i implantów jamę ustną powinniśmy przepłukiwać płynem antyseptycznym, aby usunąć resztki pokarmu i bakterii.
Jakie schorzenia mogą się pojawić w przypadku zaniedbania higieny implantów zębowych?
To, że będąc właścicielem implantów, nie będzie grozić nam próchnica, zapalenie miazgi zęba, ani też implant nie będzie nas boleć, nie oznacza, że jest on całkowicie „bezobsługowy”. Wbrew pozorom zaniedbanie higieny implantów zębowych może spowodować poważne konsekwencje. Jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarskich obowiązujących nas po zabiegu wszczepienia implantów, ani nie będziemy przykładać się do ich odpowiedniej higieny, może skutkować to ich zniszczeniem lub utratą.
Trwałość implantów zębowych
Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów zębowych przy zachowaniu wszelkich kryteriów i zasad dotyczących higieny i pielęgnacji, sprawi, że implant będzie mógł być używany nawet dożywotnio. Oznacza to brak konieczności jego wymiany pod warunkiem, że będziemy przestrzegać codziennych zasad pielęgnacji oraz zgłaszać się na regularne kontrole stomatologiczne.
Usuwanie kamienia nazębnego-jedna z podstawowych zasad pielęgnacji uzębienia i implantów
Po zabiegu implantacji implant zębowy zostaje obudowany sztucznym zębem, na którym, podobnie jak na zębach naturalnych, będzie osadzał się kamień nazębny. Wymagać on będzie regularnego usuwania przeprowadzanego podczas kontrolnych wizyt u stomatologa. Nadmiernie nagromadzony kamień nazębny może być przyczyną zapalenia dziąseł, a w konsekwencji prowadzić do ich obniżenia, odsłonięcia implantu oraz jego wypadnięcia.
Jak dbać o implanty zębowe bezpośrednio po zabiegu?
W okresie do 6 miesięcy po wykonaniu zabiegu następuje proces osteointegracji polegający na trwałym połączeniu się implantu z kością szczęki lub żuchwy. Może on jednak zostać zakłócony wskutek pojawienia się stanu zapalnego, jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń pozabiegowych. Pielęgnacja bezpośrednio po zabiegu polega na:
- wykonywaniu na twarzy okładów z lodu,
- ograniczeniu mówienia, wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów i uprawiania sportu,
- stosowaniu kilka razy dziennie płukanek antyseptycznych,
- płukaniu ust letnią wodą po każdym posiłku,
- zaprzestaniu palenia papierosów, ponieważ rodzi to ryzyko odrzucenia przez organizm wszczepionego implantu,
- unikaniu alkoholu oraz spożywania zimnych i gorących pokarmów,
- delikatnym czyszczeniu implantów szczoteczką z miękkiego włosia.
Gdzie można wykonać implanty stomatologiczne w Opolu?
Jeżeli planują Państwo poddać się zabiegowi wszczepienia implantu/ów zębowego/ych w Opolu, warto poświęcić swój czas i dowiedzieć się, czy klinika, w której ma odbyć się zabieg, dysponuje personelem medycznym o odpowiedniej wiedzy, kwalifikacjach i doświadczeniu. Niemniej ważne są również opinie innych pacjentów, którzy korzystali już z usług danej placówki oraz zweryfikowanie, jakie kwalifikacje, kursy, certyfikaty i szkolenia przeszedł chirurg stomatolog Opole w danej klinice. Ponadto gabinet, w którym będzie przeprowadzany zabieg, powinien być wyposażony w nowoczesny i wysokojakościowy sprzęt umożliwiający efektywne przeprowadzenie wszczepienia implantów. Wszystkie te wymagania spełnia Medin Klinika w Opolu, do której serdecznie zapraszamy na wstępne konsultacje oraz zapoznanie się ze szczegółami zabiegu.