Idealna kuchnia do niewielkiego mieszkania – jak ją zaprojektować?

Wybór idealnej kuchni nie jest łatwym zadaniem. Jest to kwestia niezwykle wymagająca, szczególnie jeśli przestrzeń jest naprawdę niewielka. Wtedy należy skupić się nie tylko na tym, aby stworzyć piękne miejsce, w którym będzie chciało się gotować, ale również na tym, aby wykonać naprawdę funkcjonalną kuchnię, w której przygotowywanie posiłków będzie wygodne. Jak zaaranżować niewielką kuchnię, aby wszystko, co potrzebne się w niej zmieściło, a przestrzeń nie została zagracona? Podpowiadamy, jak podejść do tego wyzwania. Sprawdź nasze porady i z pomocą profesjonalnej firmy urządzić idealną kuchnię na niewielkiej przestrzeni. 

Dobry projekt to podstawa

Wielu osobom wydaje się, że urządzanie mieszkania to dobra zabawa i nic poza tym. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. To zajęcie niezwykle trudne, które wymaga zaangażowania oraz skupienia. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie podejmowane decyzje, aby mieć pewność, że wybór będzie słuszny. W końcu mieszkanie urządzamy na lata. Mało kto planuje wykonywać w nowym domu remont za rok lub dwa. Do najbardziej wymagających pomieszczeń do urządzenia należą łazienka i kuchnia. W tym drugim przypadku zadanie jest jeszcze bardziej utrudnione w przypadku, gdy przestrzeń do zagospodarowania jest naprawdę niewielka. W przypadku małej łazienki często wystarczy zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, aby stworzyć estetyczne i niezagracone pomieszczenie, które będzie również bardzo funkcjonalne. Niestety w kwestii kuchni rezygnowanie ze sprzętów oraz szafek nie jest takie łatwe. Odpowiednia ilość miejsca do przygotowywania potraw i przechowywania naczyń oraz produktów spożywczych, a także optymalnej wielkości piekarnik, lodówka czy kuchenka są absolutnie obowiązkowymi elementami, z których nie można zrezygnować. 

Aby skutecznie poradzić sobie z tym trudnym wyzwaniem, jakim jest urządzenie funkcjonalnej kuchni na niewielkiej przestrzeni, warto skorzystać z pomocy fachowców. Najlepiej wybrać profesjonalistów do zadań specjalnych, czyli kogoś, kto posiada doświadczenie w projektowaniu kuchni o różnych rozmiarach. Dobry projekt powinien jak najlepiej wykorzystywać dostępną przestrzeń i jednocześnie nie powinien sprawiać, że całość będzie wydawała się przeładowana. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto w tej kwestii zdecydować się na naprawdę fachowe usługi wysokiej jakości. Dobrze dopasowany projekt, odpowiednia ilość szafek wiszących oraz stojących i ich wysokość, a także dobra szerokość blatów i głębokość szuflad to kwestie, które decydują o tym, czy dane pomieszczenie będzie funkcjonalne i przyjazne w codziennym użytkowaniu oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb domowników. Dlatego w tej kwestii naprawdę warto postawić na prawdziwych specjalistów z powołania, którzy znają się na aranżacji niewielkich przestrzeni i potrafią odpowiednio je zagospodarować.

Postaw na jasne kolory oraz nowoczesny minimalizm

Małe pomieszczenia bardzo łatwo można przytłoczyć nie tylko przez zbyt dużą liczbę wykorzystanych mebli, ale również poprzez źle dobrane kolory i materiały. Aby całość nie była przeładowana, dobrze jest postawić na proste formy oraz jasne barwy i unikać ciężkich, masywnych materiałów, które mogą bardzo szybko przytłoczyć dane wnętrze. Nie sprawdzą się tutaj marmurowe i kamienne blaty, a także szafki z dużą ilością zdobień. Lepiej postawić na bardzo proste fronty oraz uchwyty pozbawione zdobień. Dla urozmaicenia można połączyć ich dwa kolory lub dwa rodzaje wykończenia, na przykład dolne meble wybrać matowe, a z kolei szafki wiszące oraz zabudowę do lodówki wybrać lakierowaną lub lekko połyskującą. Pozwoli to stworzyć oryginalny i nowoczesny, a przy tym lekki i ciekawy wystrój.

W kwestii kolorów w przypadku niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne barwy. Białe szafki będą idealnym wyborem, podobnie jak te utrzymane w kolorze drewna sosnowego czy delikatnego beżu. Możesz zdecydować się również na jasną szarość, pastelowy róż lub delikatny błękit – wybór zależy od tego, jakie odcienie najbardziej Ci odpowiadają i jakiego efektu oczekujesz. Blaty również warto wybierać w neutralnych, jasnych kolorach. Imitacja jasnego drewna, tworzywo sztuczne w kolorze białym z przebarwieniami w pastelowych barwach. Jeśli chcesz, aby całość została przełamana jakimś akcentem kolorystycznym, to idealnie sprawdzą się barwne dodatki lub uchwyty do szafek. Jeśli jednak to dla Ciebie za mało, to możesz zdecydować się na część szafek w nieco bardziej intensywnym kolorze.

Przejdź do innego artykułu