Ogólnie, istnieją 2 typy gaśnic śniegowych. Są to gaśnice dwukilogramowe oraz pięciokilogramowe. Najczęściej, możemy mieć do czynienia z ciężkimi, stalowymi butlami. Jednak jest również dostępna lżejsza wersja gaśnic śniegowych, do których produkcji wykorzystano aluminium.
Gaśnice śniegowe stanowią alternatywę dla gaszenia pożarów typu B. Znaczy to, iż gaśnicą śniegową ugasimy płonące sprzęty elektryczne i elektroniczne do 100 Wat. Dodatkowo, gaśnica śniegowa posłuży nam do gaszenia maszyn precyzyjnych. By zapobiec pożarom i jego konsekwencjom, należy zaopatrzyć miejsca, w których znajdują się wymienione sprzęty. Ten rodzaj gaśnicy służy również w przypadku, gdy w miejscu pożaru znajdują się beczki z benzyną, naftą lub alkohol. Te ciecze bardzo szybko ulegają temperaturze i mogą wyrządzić wiele szkód. Gaśnica śniegowa będzie więc odpowiednią do zastosowania jej, dzięki swoim zastosowaniom.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą http://www.bhp-gabi.pl/k658,ochrona-ppoz-gasnice-znaki-instrukcje-bhp-gasnice.html
Zawarty w gaśnicy śniegowej dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza. dlatego w momencie uruchomienia jej, dostęp tlenu zostaje odcięty, przez co pożar gaśnie. Przy gaszeniu źródła ognia, powietrze nagle ulega oziębieniu. Należy jednak być ostrożnym przy stosowaniu gaśnicy śniegowej, gdyż zimne powietrze może poważnie odbić się na zdrowiu naszym i innych.
Gdzie obowiązkowo muszą znaleźć się takie gaśnice? Otóż, tego typu gaśnice powinny być w każdej pracowni komputerowej, w szpitalach czy w serwerowniach. Poza tym, w ten rodzaj gaśnicy należy zaopatrzyć miejsca takie jak kotłownie oraz miejsca, w których znajduje się ogromna ilość sprzętu komputerowego. W każdej firmie należy przeprowadzać specjalne szkolenia i ćwiczenia pożarowe. Wiedza na ten temat nie tylko ratuje życie, ale i pozwala zapobiec zniszczeniom, jakie mogą powstać wskutek pożaru. Z uwagi na typ gaśnic, które przeznaczone są do gaszenia konkretnego typu pożarów, trzeba umieć je obsłużyć lub zdobyć wiedzę z tego zakresu.
Uwagi dotyczące gaśnic śniegowych
Przede wszystkim, każdy potencjalny użytkownik gaśnic śniegowych, powinien wiedzieć, że gaśnicą śniegową nie można absolutnie gasić płonących osób. Typ tych gaśnic, jak sama nazwa wskazuje, polega na gaszeniu pożarów zimnym, rozprężonym dwutlenkiem węgla. W momencie, gdy uruchamiamy gaśnicę, powietrze osiąga temperaturę prawie -80°C. Dlatego należy uważać używając gaśnicę śniegową – w przypadku zetknięcia się z ciałem człowieka, mogą powstać odmrożenia. Dlatego bezwzględnie należy stosować gaśnicę uważnie, przy zakrytych częściach ciała i nie kierować jej na ludzi.
Istotną informacją jest też to, że gaśnica śniegowa posiada specjalną dyszę, którą można kierować na strumień ognia. Dzięki temu o wiele łatwiej jest gasić pożar typu B. Warto również wspomnieć o tym, iż gaśnicę śniegową można po użyciu z powrotem napełnić dwutlenkiem węgla.
Jedną z licznych zalet gaśnic śniegowych jest to, że gaśnica tego typu nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń. Gaszone sprzęty lub te obok, nie ulegną zniszczeniu przez zastosowanie gaśnicy. Dlatego jest ona bezpieczna dla pomieszczeń i sprzętów. Dla porównania, warto dodać, że inne gaśnice mogą zabrudzić pomieszczenie (gaśnice proszkowe lub wypełnione pianą).
Wybór gaśnicy, jaki zostanie umieszczony w naszym biurze czy pracowni, zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczeń. Liczy się również typ sprzętów, jaki znajduje się w laboratoriach czy w pracowniach komputerowych. Jednak każde wyżej wymienione miejsce, musi być zaopatrzone w taka liczbę gaśnic śniegowych, która będzie odpowiednia dla bezpieczeństwa pracowników, pacjentów czy klientów.