Firma transportowa działająca za granicą – o czym trzeba pamiętać?

Prowadzenie własnej firmy transportowej za granicą to temat, który coraz częściej pojawia się u polskich przedsiębiorców.

Polacy zakładają firmę za granicą ze względu na korzyści i wysokie zarobki, które są w stanie tam osiągnąć. O czym jednak trzeba wiedzieć zakładając firmę za granicą? Jak wygląda w tym przypadku kwestia opodatkowania oraz rozliczania się z dochodów działalności w Polsce?

Nieustannie zmieniające się przepisy prawa podatkowego, a także utrudnienia i wymagania stawiane przedsiębiorcom w Polsce zachęcają inwestorów do tego, aby założyć własną firmę transportową za granicę. Wiele krajów zagranicznych jest o wiele bardziej otwarta na nowych przedsiębiorców, oferując im znacznie lepsze warunki prowadzenia własnej działalności.

Oprócz kwestii finansowych inaczej wygląda również kwestia przepisów. Przedsiębiorcy mogą liczyć również na lepszy poziom biurokracji, która jest lepiej dopracowana oraz sprawniej funkcjonuje.

W jaki sposób założyć firmę transportową za granicą? O czym należy pamiętać składając papiery i jakie pozwolenia będą niezbędne do tego, aby prowadzić firmę?

W jakim kraju najlepiej otworzyć firmę transportową?

Pierwszą decyzję, jaką przedsiębiorca przed utworzeniem firmy transportowej za granicą musi podjąć to kwestia wybrania kraju, w którym przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało. Wiele krajów Unii Europejskiej oferuje atrakcyjne warunki prowadzenia firmy w ich kraju, zapewniając nowym przedsiębiorcom szereg zniżek, a także wiele ulg podatkowych.

Jednocześnie w większości krajów europejskich, pomimo dosyć wysokich podatków, kwota wolna od podatku jest znacznie wyższa od tej obowiązującej w Polsce.

Prowadzenie własnej firmy w Polsce jest znacznie trudniejsze niż w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku, co oznacza wyższe zarobki dla przedsiębiorstwa. Jednocześnie w Irlandii obowiązuje bardzo uproszczona biurokracja.

W Czechach na przykład procedura założenia i następnie prowadzenia firmy również jest uproszczona, a do zalet należy także to, że konieczność odprowadzania składek jest uzależniona od wysokości dochodów.

Przed otwarciem firmy za granicą warto wcześniej zrobić dokładne rozeznanie i wybrać to państwo, które przyniesienie jak najwięcej korzyści w prowadzeniu własnej działalności. Pod uwagę koniecznie należy wziąć także formę prowadzenia firmy.

Jakie niezbędne zezwolenia i licencje będą potrzebne?

Licencja transportowa to niezbędny dokument, który pozwala na legalne przewożenie osób lub towarów. Licencja daje pewność osobom korzystających z usług danej firmy transportowej, iż działają oni zgodnie z obowiązującymi przepisami, gwarantując wysoki poziom usług. Licencja jest przypisywana do konkretnego przedsiębiorstwa i nie ma możliwości przepisania poszczególnych uprawnień na inną firmę.

Osoba pragnąca prowadzić firmę transportową za granicą, musi posiadać licencję międzynarodową. Aby ją otrzymać, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, osobiście bądź w formie elektronicznej (jeśli przedsiębiorstwo posiada elektroniczny podpis), w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Przepisy drogowe, a także Ustawa o transporcie drogowym określa wszelkie wymogi, jakie powinny zostać spełnione, aby otrzymać licencję. Konieczne jest także posiadanie istotnych dokumentów dotyczących funkcjonowania firmy, posiadanych kwalifikacji zawodowych.

transport

Firma transportowa za granicą a kwestia opodatkowania

Zakładając firmę transportową za granicą należy się również liczyć z koniecznością odprowadzania podatku dochodowego zarówno w kraju, w którym prowadzona jest spółka, jak i w Polsce. Pomimo tego, że prowadzenie działalności gospodarczej za granicą jest opłacalne, nie można uniknąć skomplikowanych kwestii opodatkowania dochodu.

Prawo podatkowe zmienia się, dlatego wiele firm obawia się problemów związanych z prowadzeniem firmy za granicą. Warto skorzystać z możliwości obsługi transportu przez zewnętrzną firmę, która opierając się na aktualnej wiedzy i doświadczeniu, będzie w stanie prowadzić wszystkie rozliczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Obsługa transportu przez specjalistyczną firmę to pomoc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z prowadzeniem działalności transportowej. To również spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli dopiero wkraczamy na nowy rynek. Zewnętrzna firma zajmie się nie tylko kwestią opodatkowania i różnicami w płatnościach, ale również pomoże w rozliczeniach pomiędzy poszczególnymi krajami.

Dodatkowo zajmie się wszystkimi sprawami księgowymi. Profesjonalna firma z pewnością podejmie się rozliczenia wszystkich kwestii prowadzenia firmy transportowej – w tym również rozliczeniem czasu pracy kierowców i obsługą prawną.

Przejdź do innego artykułu