Choroby kręgosłupa to trudne schorzenia, które wpływają na nasze codzienne zīcie. Uciążliwe problemy to częste bóle, uciski i paraliże. Jednak jest to tylko część objawów, których doświadcza chora osoba. Często przez ograniczenie ruchu takie osoby przybierają na wadze i spotykają się z problemem otyłości. Jednak współczesna medycyna wspaniale radzi sobie z chorobami kręgosłupa. Istnieje wiele możliwości zoperowania schorzeń i powrotu chorego do zdrowia. Wśród operacji kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym możemy wyróżnić endoskopowe: SED YESS – foraminotomia z dostępu tylno-bocznego i discetomia, CESS — endoskopowe usunięcie przepukliny dysku — dostęp przedni oraz CESS — endoskopowe usunięcie przepukliny dysku z foraminotomią/disectomią — dostęp tylny.
Endoskopowe operacje kręgosłupa
Międzynarodową tendencją jest odchodzenie od wykonywania operacji z dojścia tylnego do kręgosłupa i przechodzenia przy pomocy narzędzi chirurgicznych przez kanał kręgowy. W kanale znajdują się istotne dla naszego organizmu struktury anatomiczne. Podstawową jest rdzeń kręgowy, który odpowiada za większość funkcji organizmu. A także korzenie rdzeniowe, worek oponowy, naczynia tętnicze oraz żylne, a także płyn mózgowo rdzeniowy. Częste występowanie powikłań w postaci uszkodzeń istotnych struktur anatomicznych na skutek zabiegu doprowadziły do rozpowszechnienia mniej inwazyjnej operacji przy pomocy endoskopu. Współcześnie stosuje się zamiast dostępu tylnego — tak zwanego dostępu tylno-bocznego, który aktualnie uważany jest za najmniej awaryjny sposób leczenia zwyrodnienia dyskopatii lędźwiowych.
SED YESS
SED YESS to operacja endoskopowa, która umożliwia usunięcie przepukliny lub wypukliny dysku, przy zastosowaniu dostępu tylno-bocznego. To właśnie metoda, która okazała się świetnym zamiennikiem dla znacznie mniej bezpiecznej operacji „otwartej” dyskopatii lędźwiowej. Nowoczesna i jednoczenie mało inwazyjna metoda SED YESS wykorzystuje endoskop do usunięcia przepukliny, protruzji lub wypadnięcia jądra miażdżystego z dysku. Endoskop posiada wbudowaną kamerę, która połączona z monitorem operacyjnym jest przez światłowód. Operacja SED YESS pozwala na całkowite usunięcie przepukliny z dysku.
CESS
Metoda CESS polega na usunięciu dyskopatii z odcinka szyjnego kręgosłupa również przy pomocy endoskopu. Ta innowacyjna technologia zostałą wprowadzona do Europy Środkowo-Wschodniej przez zespół neurochirurgów KCM Clinic. Ta innowacyjna technologia pozwala na znacznie szybszy powrót chorego do zdrowia, a ryzyko powikłań jest znacznie zminimalizowane. Dziś już każdy chory może liczyć na powrót do zdrowia. Leczenie dyskopatii odcinka szyjnego, to bardzo istotny zabieg. Na samą dyskopatię odcinka szyjnego cierpi coraz więcej osób ze względu na styl życia.
Ten mało inwazyjny zabieg wykonywany jest niezwykle precyzyjnymi i zminimalizowanymi narzędziami endoskopowymi, pod kontrolą wideo-endoskopu. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas operacji jest stała kontrola aparatu rentgenowskiego. Rezultatem zabiegu jest odbarczenie korzeni nerwowych oraz rdzenia kręgowego, a także uciśniętych przez przepuklinę lub wypuklinę dysków, które stanowią właśnie przyczynę bólu.
Większość pacjentów po zabiegu odnotowuje całkowite lub częściowe ustąpienie bólu na odcinku szyjnym kręgosłupa z promieniowaniem do ramion oraz przedramion, a także dłoni. Co istotne, u tej części pacjentów, która uskarżała się na bóle i niedowład kończyn, zaburzenia czucia oraz innego rodzaju objawy kliniczne, po zabiegu zniknęły one całkowicie.
Najważniejszą korzyścią wynikającą z zabiegu, która jest tak naprawdę innowacyjna — po endoskopowym zabiegu CESS odcinek szyjny kręgosłupa nie traci zdolności amortyzacyjnych. Wciąż możliwe jest przenoszenie normalnych obciążeń przez okres całego, codziennego życia pacjenta. Okres rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia po operacji trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni.
Współczesna medycyna niezwykle się rozwinęła. Możliwości, które były jeszcze niedawno niedostępne — dziś są normalnym zabiegiem. Jeśli cierpimy na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak przepukliny czy wypukliny — mamy możliwość łatwego powrotu do zdrowia. Wystarczy operacja endoskopowa, która dzięki swojej mało inwazyjności zmniejsza ryzyko powikłań. Zaś okres powrotu do zdrowia po niej trwa od kilku do kilkunastu dni. Co ważne, pozbędziemy się uporczywego bólu i utrudniającego funkcjonowanie — odrętwienia kończyn. Warto rozejrzeć się za ofertą mało inwazyjnych zabiegów endoskopowych, które pozwolą nam szybko i sprawnie powrócić do pełni sił.