Doradztwo księgowe – jak wygląda i do kogo jest kierowane?

Dopilnowanie kwestii finansowych w naszych firmach jest niezwykle ważne, dlatego nie warto o tym zapominać. Księgowość powinna być najważniejszym działem w twojej firmie, nawet jeżeli wykonuje ją firma zewnętrzna, nie zapominaj o tym.

Doradztwo księgowe od A do Z

Pojęcie księgowości powinno być znane przede wszystkim firmom niezależnie od ich wielkości. Obowiązkowo jest im potrzebny dział księgowości, który dopilnuje ich spraw finansowych. Na szczęście nie musimy wszystkiego organizować sami, mogłoby to sprawić nam trudności lub niepotrzebnie zająć czas.

Problemem ze stworzeniem własnego działu księgowości, może być konieczność zatrudnienia kompetentnych osób, ale także zakup niezbędnego sprzętu i udostępnienie w firmie specjalnego miejsca do pracy dla tego działu. To wszystko generuje duże koszty, dlatego warto rozważyć zatrudnienie firmy zewnętrznej. Dla każdego przedsiębiorstwa powinni być bezcenni doradcy finansowi, którzy w sprawny i profesjonalny sposób zajmą się rozliczeniami, podatkami, rachunkowością, a także sprawozdaniami.

Doradztwo księgowe polega na powierzeniu swoich finansów kompetentnej osobie, która zajmuje się często sprawami różnych firm w swoim biurze lub siedzibie. Klient nie musi robić nic więcej oprócz dostarczania dokumentów i informowaniu o aktualnej sytuacji, na przykład czy potrzebuje on – oprócz wykonania standardowych zadań – dodatkowych sprawozdań. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla klientów, nie muszą się martwić o swoje finanse, ponieważ doradca księgowy ma je pod kontrolą przez cały czas i pilnuje, żeby wszystko było wykonane we właściwym czasie.

Czym się zajmuje doradca księgowy

księgowe doradztwoDoradca udziela porad, opinii, ale także wyjaśnień z zakresu jakim się zajmuje. W razie potrzeby może także reprezentować płatników, inkasentów oraz podatników w sprawach podatkowych, administracyjnych i ceł przed organami administracji publicznej. Posiada on także – doradca podatkowy – uprawnienia do samodzielnego uwierzytelniania udzielonego pełnomocnictwa, co w wielu sytuacjach może być przydatnym udogodnieniem dla zleceniodawcy. Prowadzi także w imieniu klienta księgi podatkowe i wszelkiego rodzaju ewidencje, a także sporządza zeznania, deklaracje podatkowe i udziela niezbędnej pomocy z tym związanej.

Usługi doradcy księgowego, kto powinien z nich skorzystać

Usługi doradcy księgowego przydadzą się małym i dużym firmom, które mogą same nie poradzić sobie z fakturami bez współpracy z księgowością, ale także niektórym osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W tym przypadku doradca finansowy może być niepotrzebny, ponieważ nie będąc VAT-owcem, nie zatrudniając pracowników zostają do uregulowania między innymi składki i podatek dochodowy. Nie jest tego dużo, a w razie wątpliwości taka osoba prowadząca działalność gospodarczą może zawsze zasięgnąć jednorazową poradę, pomoc. W takim przypadku niepotrzebny jest cały dział księgowy lub stałe korzystanie z usług firmy zewnętrznej, jednak mimo wszystko korzystanie z tych usług odciąża klienta, co jest niewątpliwą zaletą i należy ją rozpatrzyć.

W przypadku firm, które mogą wątpić w to, że potrzebne jest im doradztwo księgowe, warto pomyśleć, ile osób zatrudniają, ilu mają klientów, czy korzysta się z dofinansowań, bo wtedy też są niezbędne dodatkowe rozliczenia, ale także warto pomyśleć o optymalizacji podatkowej. Dużo jest tego wszystkiego, prawda? Jeszcze więcej niż pytań jest dokumentów. Bez profesjonalisty poradzenie sobie z tym będzie prawdopodobnie niewykonalne, ponieważ margines błędu jest zbyt duży, żeby było warto ryzykować w sprawach finansowych. Małe i duże firmy powinny wziąć to wszystko pod uwagę i zrozumieć, że doradca finansowy jest idealnym rozwiązaniem na utrzymanie wszystkiego w rydzach.

 


 

Przejdź do innego artykułu