Do jakich chorób prowadzi długotrwałe picie alkoholu?

Alkohol działa na ludzki organizm destrukcyjnie i wyniszczająco. Upośledza działanie poszczególnych układów i organów oraz prowadzi do powstania wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób.

Choroby układu nerwowego

Choroby powstałe wskutek nadużywania alkoholu są wynikiem uszkodzenia poszczególnych układów w organizmie człowieka. Negatywny wpływ alkoholu na układ nerwowy może spowodować zanik robaka móżdżku, prowadząc do poważnych zaburzeń równowagi objawiających się chwiejnym chodem na szeroko rozstawionych stopach, problemami z mową oraz nieskoordynowanymi i powolnymi ruchami. W dużej ilości przypadków chorobie tej towarzyszy polineuropatia obwodowa, której ryzyko wystąpienia zwiększa się wraz z ilością i częstotliwością pitego alkoholu.

Objawem tego schorzenia są zaburzenia czucia głębokiego będące skutkiem uszkodzenia nerwów i zdolności przewodzenia impulsów.

Choroby układu krążenia

 Jednymi z najczęstszych następstw choroby alkoholowej występujących w obrębie układu krwionośnego są zaburzenia procesu krzepnięcia, wylew, zawał, udar niedokrwienny mózgu. Obserwuje się również zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków, przyspieszenie pracy serca, duszności, nadciśnienie tętnicze. Do bardzo poważnej choroby układu krążenia wynikającej z nadmiaru alkoholu w organizmie zalicza się kardiomiopatię rozstrzeniową, która prowadzi do upośledzenia krążenia i przepływu krwi.

Choroby układu oddechowego

Etanol wywiera szkodliwy wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Organizm staje się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe obejmujące układ oddechowy. Sprzyja im również prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia, zła dieta, która jest uboga w witaminy i składniki odżywcze oraz obniżona tendencja do odczuwania zmian temperatury. Skutkuje to wystąpieniem takich chorób jak zapalenie płuc, gruźlica, zapalenie zatok i zapalenie nosogardzieli.

Choroby układu pokarmowego

Najważniejszym organem układu pokarmowego, na który alkohol wywiera szczególnie szkodliwy wpływ, jest wątroba. Jej rolą jest dokonywanie przemian metabolicznych alkoholu, prowadząc do przekształcania go w inne, mniej szkodliwe substancje. Pod wpływem dużych ilości spożywanego alkoholu, organ ten zostaje bardzo mocno obciążony, co upośledza jego działanie, a w konsekwencji prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Należy do nich m.in. stłuszczenie wątroby, mające na początku przebieg bezobjawowy. Kolejnym groźnym następstwem osób nadużywających alkohol jest marskość wątroby, której konsekwencją jest niewydolność narządu i śmierć.

Oprócz wątroby na niszczące działanie alkoholu narażone są również błony śluzowe układu pokarmowego występujące w żołądku i przełyku. Nałóg alkoholowy prowadzi do powstania żylaków przełyku obarczonych wysokim ryzykiem krwawienia. Jeszcze groźniejszym następstwem nadużywania etanolu jest rak przełyku niedający wcześniej żadnych objawów, a wykrywany najczęściej w zaawansowanym stadium choroby. Osoby z nałogiem alkoholowym skarżą się często na zgagę będącą następstwem osłabienia mięśni zwieracza przełyku, który odpowiedzialny jest za przesuwanie treści żołądkowej w odpowiednim kierunku.

W wyniku postępującego uszkodzenia błony śluzowej żołądka może pojawić się stan zapalny prowadzący do powstania wrzodów zwiększających ryzyko nowotworu tego narządu. 

alkohol

Cukrzyca alkoholowa

Bardzo poważnym schorzeniem, będącym skutkiem upośledzenia funkcjonowania trzustki, jest cukrzyca alkoholowa. Może ona powstać wskutek następstw ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki prowadzącego do uszkodzenia tego narządu. Na wystąpienie tego schorzenia szczególnie narażone są osoby nadużywające alkohol.

Trzustka jest organem, który wytwarza enzymy trawiące pokarm oraz insulinę odpowiadającą za kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Jeżeli działanie organu zostanie upośledzone, zaburzone zostanie również wytwarzanie insuliny, prowadząc do wzrostu stężenia glukozy we krwi. Tak powstaje cukrzyca, która nieleczona prowadzi do śmierci.

Dlaczego koniecznie trzeba wykluczyć alkohol ze swojego życia?

Całkowite wykluczenie alkoholu z życia pozwoli na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Prawdopodobieństwo zachorowania na którąś z wcześniej wymienionych chorób jest tym większe, im dłużej osoba trwa w nałogu i im większe ilości alkoholu spożywa. Powodzenie w leczeniu jest w głównej mierze uzależnione od tego, jak szybko rozpoczęta zostanie terapia alkoholowa i jak szybko będzie można zaobserwować jej efekty.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, dlatego nie powinien być leczony na własną rękę, tylko pod okiem specjalistów. Jeżeli chciałbyś uwolnić się od nałogu, ale nie wiesz, gdzie mógłbyś zasięgnąć fachowej pomocy, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej infolinii specjalistycznej przychodni Nasz-Gabinet. Kontaktując się z nami, będziesz mógł uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania oraz zarejestrować termin wizyty, która może okazać się początkiem Twojego nowego życia.

Przejdź do innego artykułu