Dlaczego warto wymienić „kopciucha”?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym i zarazem najbardziej opłacalnym paliwem wykorzystywanym w piecach centralnego ogrzewania był węgiel.

Paliwo to było tak popularne z powodu tego, że w Polsce wydobycie węgla było na bardzo wysokim poziomie. Obecnie trend ten nieco się zmienia, a to głównie za sprawą coraz wyraźniejszego podążania świata w kierunku ekologii.

Węgiel w tradycyjnej formie, pomimo tego, że jest dość tanim i opłacalnym paliwem, to podczas jego spalania tworzy się dość spora ilość szkodliwych związków, które zatruwają środowisko tym samym ludzi. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na zmianę pieca na bardziej ekologiczny model.

Niestety nadal spora część pieców to tzw. „kopciuchy” czyli prymitywne i przestarzałe piece węglowe, których użytkowanie bardzo szkodzi środowisku. Piece tego typu potrafią wygenerować kilkanaście razy więcej szkodliwych pyłów w stosunku do nowoczesnych, certyfikowanych pieców niskoemisyjnych.

Dlatego też warto wymienić „kopciucha” napiec, który będzie bardziej ekologiczny i jednocześnie wydajniejszy.

Czym jest „kopciuch”?

„Kopciuch” to potoczna nazwa prymitywnego i przestarzałego pieca węglowego. Urządzenia tego typu nie spełniają żadnych norm emisyjnych, nie zaliczają się do żadnej klasy i emitują zdecydowanie więcej szkodliwych pyłów niż nowoczesne i sklasyfikowane piece niskoemisyjne.

„Kopciuchy” są niebezpieczne z powodu dużej emisyjności szkodliwych związków, ale także możliwości spalania praktycznie każdego rodzaju:

  • paliwa od węgla,
  • muł i miał węglowy,
  • opony,
  • stare ubrania,
  • buty,
  • wszelkiego rodzaju odpady.

Niestety sporo osób używa często tych pieców do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy lub też z powodu braku funduszy na lepsze jakościowo paliwo. To powoduje, że do atmosfery dostaje się ogromna ilość trujących związków i pyłów, które szkodzą naszemu zdrowiu i zatruwają środowisko naturalne.

Dlaczego „kopciuchy” mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko?

Używanie przestarzałych i nieposiadających żadnej klasy pieców węglowych, jest bardzo szkodliwe dla całego środowiska, a tym samym dla ludzi. W okresie grzewczym wiele miast i wiosek w Polsce przykrytych jest grubą warstwą smogu, który jest czynnikiem wpływającym w znacznym stopniu na nasze zdrowie.

Długotrwałe oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju niebezpiecznych chorób dróg oddechowych. Dlatego tak ważne jest, aby wyeliminować całkowicie tzw. „kopciuchy” i zastąpić je niskoemisyjnymi piecami, które są dużo bardziej przyjazne dla środowiska i często także wydajniejsze.

wymiana pieców

Piece nowej generacji — wymiana pieców w gminie Zielonki

Od października 2017 roku na terenie całej Polski obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych klasy 5. Piece tej klasy emitują około trzech razy mniej szkodliwych związków i pyłów niż piece należące do klasy trzeciej. Wyróżniają się one wysoką sprawnością, której minimalna wartość wynosi 88 %.

Oprócz tego piece tego typu wyposażone są w nowoczesne rozwiązania takie jak systemy precyzyjnego dozowania powietrza oraz paliwa do paleniska, które pilnują, aby piec działał cały czas w optymalny sposób. Kotły klasy 5 to często dość spory wydatek, jeśli porównamy go z „kopciuchami” czy też piecami niższej klasy.

Jednak warto pamiętać, że kotły tego typu są bardzo wydajne i jednocześnie ekologiczne, przez co ta inwestycja szybko się zwróci. Piece klasy 5 przystosowane są do spalania ekogroszku i pelletu.

Paliwa te są znacznie bardziej ekologicznymi zamiennikami tradycyjnego węgla, dlatego warto przemyśleć wymianę pieców w gminie Zielonki. W połączeniu z nowoczesnym niskoemisyjnym piecem klasy 5 zapewniają wysoką wydajność i jednocześnie nie emitują podczas spalania dużej ilości szkodliwych pyłów do atmosfery.

Przejdź do innego artykułu