Czym różnią się rowery górskie od trekkingowych?

Każdy typ roweru ma swoje indywidualne cechy, dlatego w sklepach rowerowych możemy wybierać spośród rowerów górskich, trekkingowych, crossowych, szosowych czy miejskich. Różnorodność pozwala wybrać odpowiedni rower do swoich potrzeb. Na czym jednak powinniśmy się skupić wybierając pomiędzy rowerem miejskim a rowerem trekkingowym?

Ci, którzy od lat jeżdżą na rowerze w różnych warunkach, mogą być bardziej zaznajomieni z zaletami i głównymi cechami rowerów górskich i trekkingowych. Odpowiedni wybór konkretnego modelu może być trudniejszy dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rowerze. Jeśli dotąd jeździliśmy na rowerze, który mamy od kilkunastu lat, warto pomyśleć nad zakupem nowego, bardziej dopasowanego do naszych potrzeb. Istotny jest typ drogi (asfalt, polna droga, góry), długość trasy, jaką preferujemy oraz nasze indywidualne oczekiwania. Nowy jednoślad, który będzie maksymalnie dopasowany do wymienionych aspektów, będzie nam służył przez długie lata. Poniżej przedstawiamy różnice, jakie występują pomiędzy rowerem górskim i trekkingowym.

Przeznaczenie roweru

rower górski

CUBE Aim Race 2020 czarny

Wybierając rower, musimy się kierować przede wszystkim jego przeznaczeniem. Rower górski świetnie się sprawdza w mieście, przede wszystkim dzięki szerokim oponom. Dzięki nim, możemy z łatwością wjechać na krawężnik lub jeździć po nierównych drogach. Rower trekkingowy z kolei jest przeznaczony do pokonywania długich tras. Trekkingi dobrze sprawdzają się na asfaltowych, równych powierzchniach.

Budowa roweru

Na rowerze górskim możemy siedzieć w wyprostowanej lub w pochylonej pozycji. Szerokość kół może wynosić 26, 27.5 oraz 29 cali. Rowery górskie mają silniejszą obudowę czyli ramę i obręcze. Warto wziąć pod uwagę skok amortyzatora, który wynosi 80 – 100 mm. Napęd w rowerze górskim jest przystosowany do jazdy w terenie. Jego przełożenia umożliwiają łatwiejsze podjeżdżanie.

Rower trekkingowy z kolei posiada węższe koła – dzięki nim możemy jeździć wygodnie i szybko na asfalcie. Ich wysokość to najczęściej 28 cali. Jedną z ważniejszych różnic między trekingiem a rowerem górskim jest to, że rower trekkingowy posiada dodatkowe wyposażenie. W jego skład wchodzą bagażnik, stopka, błotniki i ergonomiczną kierownicę. Na rowerze trekkingowym jeździmy w pozycji wyprostowanej. Modele te najczęściej mają sztywne widelce, dzięki czemu waga roweru jest niższa. Sztywny widelec przekłada się na lżejszą pracę amortyzatora.

Skok amortyzatora w rowerze trekkingowym jest o wiele niższy, niż w przypadku roweru górskiego. Wynosi on od 50 do 65 mm. Konstrukcja rowerów trekkingowych jest słabsza. Rury ramy mają mniejsze przekroje, a golenie amortyzatora mniejszą średnicę.

Rower trekkingowy nie jest aż tak narażony na uszkodzenie jak rower górski.

CUBE Touring Hybrid Pro 500 2020 trapeze

Elektryczny rower trekkingowy CUBE Touring Hybrid Pro 500 2020 trapeze

Odpowiedni wybór roweru

Różnice, jakie występują w rowerze górskim i trekkingowym są dość spore. Warto jednak zauważyć, że nie bez powodu istnieje tyle rodzajów rowerów. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie – rower górski do jazdy po mieście, rower trekkingowy do długich tras po asfacie. Odpowiednie dopasowanie roweru gwarantuje nam przede wszystkim komfort oraz wygodę. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Nie każdy rower – pomimo dodatkowego doposażenia – będzie się nadawał do wymagającej jazdy po górskim terenie lub do down hill.

Wybór odpowiedniego roweru bardzo często skupia się właśnie na dwóch powyższych modeli. Jazda po zabudowanym terenie lub długie wycieczki, to najczęstsze destylacje rowerzystów.

Przejdź do innego artykułu