Czym jest kąt widzenia kamer?

Obecnie monitoring jest niezbędny w większości firm i miejsc publicznych.

Jak Wybrać Monitoring o Najlepszym kącie widzenia

Nie wspominając już o domach jednorodzinnych dla których dobrze działający system kamer, jest gwarancją poczucia bezpieczeństwa. Warto więc dowiedzieć się Czym jest Kąt Widzenia w kamerach? Jakie są rodzaje kamer oraz gdzie najlepiej zamówić monitoring?

Czym jest Kąt Widzenia Kamer

Kąt Widzenia Kamer to jest po prostu ilość, szerokość obrazu, którą rejestruje dana kamera. Kształtują ją dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rozmiar matrycy. Odpowiada on za wielkość nagrywanego materiału. Im matryca większa, tym kamera nagrywa więcej przestrzeni. 

Drugim ważnym elementem wpływającym na Kąt Widzenia Kamer jest ogniskowa obiektywu. Wielkość ogniskowej zapewnia widoczność szczegółów na nagraniu. Przykładowo:

  • Im większa matryca, a mniejsza ogniskowa obiektywu, tym obszar szerszy, ale mniej wyraźny.
  • Analogicznie, im mniejsza matryca i większa ogniskowa, to rejestrowany obszar jest węższy, ale bardziej szczegółowy.

Najpopularniejsze rodzaje obiektywów

Obecnie na rynku wyróżniamy 3 najpopularniejsze rodzaje obiektywów:

  • szerokokątne o ogniskowej od 16 mm do 35 mm,
  • standardowe o ogniskowej wynoszącej około 50 mm,
  • długoogniskowe o ogniskowej od 80 mm i więcej.

Zaraz za tymi trzema faworytami klientów, chętnie wybierane są również:  obiektywy portretowe, rybie oko, makro czy kitowe. Warto również wspomnieć o podziale na obiektywy zmiennoogniskowe i stałoogniskowe. Te dwa typy, różnią się tym, że pierwsze mają możliwość przybliżania i oddalania obrazu tzw. zooma, a w drugich brakuje ten funkcji.

Kamera szerokokątna 

Ten rodzaj kamery świetnie zadba o oddawanie najmniejszych szczegółów. Oprócz tego, za sprawą budowy i skupieniu ogniska układu optycznego blisko filmu, pozwala ona obserwować pod szerokim kątem widzenia.

Takie kamery najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie prowadzona jest szczegółowa obserwacja. Dodatkową opcją kamery jest możliwość zainstalowania jej na suficie, co sprawi, że będzie miała bardzo szeroki kąt widzenia.

Obiektywy Długoogniskowe

Są to tzw. teleobiektywy. Do ich mocnych stron na pewno należy wyjątkowo dobry zoom. Jednak szerokość kąta widzenia i fakt, że zdarza im się nieco, zniekształcać perspektywę zniechęca.

Jednak nadal jest to najlepszy wybór dla osób, które potrzebują w swoim monitoringu najlepszego zooma.

Rybie Oko

Kamery typu Fisheye, są bez wątpienia jednymi z najlepszych na rynku, jeśli chodzi o odwzorowanie powierzchni oraz odległości. Ogromnym atutem tego systemu monitoringu jest możliwość instalacji kamer z funkcją panoramiczną 360 stopni. Stwarza to ogromne możliwości w kontrolowaniu dużych przestrzeni za pośrednictwem, tylko jednej kamery.

Ten typ monitoringu może być używany dosłownie wszędzie, zaczynając od domów jednorodzinnych, aż po wielkie sklepy, czy magazyny. Użycie Rybiego Oka to także wielka oszczędność finansowa, bowiem jedna Fisheye zastępuje kilka tradycyjnych kamer.

Czy zawsze należy wybrać kamerę o najszerszym kącie widzenia

Wszystko jest zależne od potrzeb użytkownika. Jeśli zależy mu na szerokim obrazie, ale widoczność szczegółów nie jest najważniejsza, to należy wybrać kamerę o największej matrycy i najmniejszej ogniskowej. Jednak taki wybór może grozić znacznym zniekształceniem obrazu.

Analogicznie, jeżeli użytkownikowi zależy na szczegółach podczas monitorowania małego obszaru, to najlepszym rozwiązaniem będzie, jak najmniejsza matryca i duża ogniskowa.

monitoring wizyjny

Monitoring szkoły — Jak wybrać najlepiej

Głównymi miejscami, które najczęściej potrzebują stałej obserwacji w szkole, są korytarze, ale i łazienki. 

Monitorowanie korytarzy może być kłopotliwe, ze względu na dużą ilość uczniów. W związku z tym kamery należy umieścić, jak najwyżej. W momencie, gdy monitoring jest dalej od obserwowanego obiektu, to jest w stanie objąć więcej obrazu.

Monitorowanie łazienek to sprawa kontrowersyjna. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie w tych miejscach dochodzi do najczęstszego łamania zasad szkolnych, a także aktów chuligaństwa. Jednak istnieje możliwość monitorowania łazienek pod warunkiem, że widok kamery nie będzie obejmował kabin i toalet. Pozwala to na kontrolowanie porządku i nienaruszaniu sfery prywatnej uczniów.

Gdzie zamówić system kamer

Biorąc pod uwagę opinie klientów i stosunek jakości do ceny, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy Innex. Niezależnie, czy potrzebny jest monitoring szkolny, czy zainstalowanie kamer w domu, to warto przyjrzeć się ofercie Innex.

Kąt widzenia w kamerach to parametr, którym można dowolnie manipulować i dostosować go do swoich potrzeb. Jest to bardzo ważne szczególnie teraz, gdy monitoring przydaje się praktycznie w każdym miejscu. Ma on duże znaczenie dla kontroli bezpieczeństwa, więc już teraz warto zdecydować się i zamówić system kamer do swojego domu, czy firmy.

Przejdź do innego artykułu