Izolacja akustyczna dotyczy nie tylko wyciszenia wnętrza pomieszczeń, ale także zabezpieczenia otoczenia przed oddziaływaniem nadmiernego hałasu z firm produkcyjnych.
To niezwykle ważna część ochrony środowiska otaczającego zakłady pracujące na hałaśliwych maszynach, ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość życia osób mieszkających w danym regionie. Wyciszenia akustyczne dotyczą także wnętrz pomieszczeń oraz bliskiego otoczenia maszyn, które pracują z nadmiernym hałasem i muszą zostać odizolowane od pozostałych pomieszczeń i pracowników.
Izolacja akustyczna – jak wygląda proces montażu?
Warto wiedzieć, że proces wykonywania izolacji akustycznej jest zależny od miejsca jej montażu. Jeżeli prace odbywają się wewnątrz budynków i dotyczą danych pomieszczeń czy otoczenia maszyn, jest to dość proste zadanie. Montaż polega wtedy na zbadaniu jaki poziom hałasu jest wytwarzany obecnie oraz co należy zrobić aby zredukować go do optymalnego poziomu. Proces ten zamyka się zazwyczaj w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu można szybko ponownie korzystać z maszyn produkcyjnych.
Jeśli chodzi o izolację akustyczną na zewnątrz budynków, proces ten nieco się komplikuje. Wymagane są bowiem badania, które mają na celu określić jaki poziom hałasu wytwarzany jest przez maszyny i oddawany do otoczenia. Jeżeli w pobliżu firm produkcyjnych, autostrad lub okolic pracy wiatraków wytwarzających prąd istnieją zabudowy jednorodzinne, koniecznie muszą zostać zamontowane np. bariery dźwiękochłonne.
Po wykonaniu wszelkich analiz dokonuje się wizualizacji, a następnie montażu odpowiedniego elementu pochłaniającego dźwięki. Pozwala to zneutralizować wpływ nadmiernego hałasu na życie człowieka i środowisko.
Montaż barier akustycznych, a czasy pandemii
Obecnie w czasie pandemii firmy zajmujące się montażem barier akustycznych stale pracują w pocie czoła, zachowując odpowiednie odległości od klientów oraz przestrzegając wszelkich przepisów bezpieczeństwa dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Decydując się na montaż barier na własny użytek, a także w miejscach publicznej aktywności warto wiedzieć, że pracownicy wyposażeni są we wszelki sprzęt do ochrony swojego zdrowia oraz osób postronnych. Obecnie firmy działają bez większych zmian, poza tym, że stosują się do wymagań sanepidu i innych nadrzędnych organów. Nie należy więc obawiać się pracowników wykonujących prace montażowe barier akustycznych oraz budowy np. pomieszczeń czystych w zakładach produkcyjnych.
Izolacja akustyczna – co, gdzie i dla kogo?
Odnosząc się do rodzajów izolacji akustycznej można wyróżnić ich kilka ze względu na miejsce montażu. W przypadku firm produkcyjnych najczęściej stosowanym rozwiązaniem są:
- wewnętrzne okładziny izolacyjne,
- bariery dźwiękochłonne,
- tak zwane pokoje czyste.
Każde z tych rozwiązań ma na celu pochłaniać nadmierny hałas, który wytwarzany jest przez urządzenia produkcyjne. Jest to ważne, ponieważ tylko w ten sposób można spełnić restrykcje wynikające z przepisów BHP oraz bezpieczeństwa pracy. Powszechnie wiadomo, że długotrwałe oddziaływanie nadmiernego hałasu wpływa bezpośrednio na stan zdrowia człowieka.
Bariery akustyczne przeznaczone są także do miejsc użytku publicznego, w których hałas przenosi się do środowiska. W pobliżu autostrad i dróg szybkiego ruchu montowane są różnego rodzaju bariery pochłaniające dźwięk wytwarzany przez przejeżdżające samochody. Montaż tych rozwiązań odbywa się w miejscach, w których pojawiają się zabudowy jednorodzinne, wielorodzinne oraz osiedla mieszkalne, a bliskość drogi ma wpływ na jakość żyjących tam osób.
Izolację akustyczną powinno montować się uprzednio po dokonaniu profesjonalnych analiz, które wykazują jaki poziom hałasu jest wytwarzany oraz, które medium pochłaniające sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jakość życia osób żyjących w otoczeniu zakładów produkcyjnych, autostrad, dróg szybkiego ruchu i innych miejsc o dużym natężeniu dźwięków. Do montażu takowych rozwiązań warto jednak wybierać tylko renomowane firmy, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów i stosują materiały izolacyjne najwyższej jakości wraz z obowiązującymi certyfikatami. Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowane rozwiązania przyniosą 100% efektu.