Co można odliczyć przy rozliczaniu podatku w Niemczech?

Rozliczanie się z podatków z pracy w Niemczech, musimy pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Co kraj to obyczaj i zasady – poznaj zasady rozliczania się z podatku z Niemiec.

Dokumenty, jakie należy przygotować w celu rozliczenia podatku dochodowego z Niemiec, to między innymi wszystkie karty podatkowe, jakie otrzymaliśmy za ubiegły rok. W języku niemieckim nazywają się one Lohnsteuerbescheinigung. Wymagane jest także zaświadczenie EWR lub EU – musi być ono potwierdzone przez Urząd Skarbowy w Polsce. W przypadku rozliczenia wspólnego konieczny jest akt małżeństwa – na druku europejskim. W przypadku urodzenia się dziecka, konieczny jest akt urodzenia. Osoby, które oddelegowano do pracy w Niemczech, muszą posiadać dwujęzyczne zaświadczenie o składkach, jakie odprowadzane są do ZUSu. Jeśli był pobierany zasiłek dla bezrobotnych, wymagane jest przygotowanie dokumentu Leistungsnachweis.

Warto również dodać, że osoby prowadzące podwójne gospodarstwo domowe, muszą dostarczyć paragony i faktury za paliwo oraz potwierdzenia dotyczące opłat za czynsz w mieszkaniu/ domu w Niemczech.

Każdy, kto legalnie zarabia w Niemczech, musi opłacać zaliczki. Podatki dochodowe Lohnsteuer, kościelne Kirchensteuer i solidarnościowe Solidaritätszuschlag, są najbardziej znanymi formami podatków w Niemczech.

Rozliczanie wspólne i indywidualne

Wspólne rozliczanie się z małżonkiem jest najczęściej korzystniejszą opcją. Zwrot podatku z niemieckiego urzędu skarbowego może być naprawdę wysoki w takiej sytuacji. Przy takiej formie rozliczania się, można skorzystać z ulgi podatkowej – jest to kwota wolna od podatku, którą posiada każdy. Jest ona doliczana przez urząd w sposób automatyczny. Kwota wolna od podatku – czyli Grundfreibetrag – określa nam, że nasze dochody, które przekraczają tę kwotę, są opodatkowane. W przypadku rozliczania się wspólnego, różnica jest ogromna i może nawet wynosić o 10 tysięcy Euro więcej, z korzyścią dla rozliczeń wspólnych.

 Co można odliczyć, rozliczając się z podatku dochodowego z Niemiec?

Otóż, podwyższenie kwoty zwrotu podatku jest możliwe, jeśli korzystamy z różnego rodzaju ulg. Nie każda z nich pozwoli nam uzyskać taką samą wysokość odliczenia. Niektóre z nich zapewnią nam podwyższenie zwrotu podatku o 1000 Euro, a inne jedynie o kilka lub kilkanaście Euro. Co zatem można odliczać przy rozliczaniu podatku w Niemczech?

zwrot podatku niemcy

Podstawowe odliczenia w Niemczech

Na samym początku warto, jest uwzględnić wszystkie ulgi, jakie nam przysługują. Popularne odliczenia w Niemczech, to ulga na dzieci – Kinderfreibetrag, czy ulga dla samotnych rodziców – EntlastungsbetragfürAlleinerziehende. Oprócz nich, szczególnie korzystnymi odliczeniami są opłaty związane z tzw. prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego. Tyczy się to wszystkich Polaków, którzy mieszkają w Niemczech i legalnie pracują, jednocześnie utrzymując mieszkanie w Polsce. W tym przypadku bierze się pod uwagę wyjazdy do Polski z Niemiec i odwrotnie. Dodatkowo można uzyskać odliczenie od czynszu opłacanego w Niemczech. Inne rodzaje odliczeń, jakie mogą wpłynąć na podwyższenie kwoty zwrotu podatku z Niemiec, to między innymi koszty jakie ponosimy prywatnie. W tym przypadku w takie koszty wlicza się pogrzeb, rozwód, alimenty (jeśli my płacimy), leczenie u specjalistów czy prywatne ubezpieczenia. Oprócz tego, można otrzymać odliczenie od zakupienia, czyszczenia oraz ewentualne naprawy ubrań do pracy. Jeśli utrzymujemy osobę chorą lub potrzebującą, również możemy skorzystać z ulgi podatkowej.

Na wszystkie przysługujące nam ulgi musimy mieć pisemne potwierdzenie. Przydają się również paragony i faktury VAT. Jeżeli poszczególne rodzaje kosztów zostały pokryte przez naszego pracodawcę, wówczas nie są odliczane.

Przejdź do innego artykułu