Chirurgia metaboliczna w leczeniu otyłości.

Chirurgia metaboliczna może przyczynić się do polepszenia stanu wielu osób osób poprzez zastosowanie konkretnych operacji. Zazwyczaj stosowane są one z wykorzystaniem laparoskopu dzięki czemu osoby poddające się zabiegowi szybciej wracają do formy i nie muszą przebywać długo w szpitalu, a blizna po zabiegu jest nieznaczna.

Korzyści chirurgii metabolicznej

Chirurgia metaboliczna może przyczynić się także do leczenia cukrzycy. Cukrzyca zaliczana jest do chorób metabolicznych znacząco utrudniają życie wielu osobom. Cukrzyca typu drugiego zwana inaczej insulinozależną jest  bardzo częstą odmianą tej choroby i dotyka około 3 milionów Polaków. Niesie ona ze sobą realne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób i znacząco przykłada się do ich codziennego funkcjonowania. Cukrzyca tego typu zazwyczaj występuje u osób o podwyższonej wadze i braku ruchu oraz posiadających niebezpieczne i niezdrowe nawyki żywieniowe. Jednym z najskuteczniejszych metod leczenia cukrzycy jest utrata wagi jednak jak wiadomo nie jest to proces łatwy zwłaszcza dla osób, które już od dłuższego czasu zmagają się z nadprogramowymi kilogramami i posiadają określone nawyki żywieniowe, których zmiana może okazać się ciężka. Chirurgia metaboliczna może znacząco pomóc osobom cierpiących na tą przypadłość. Dane dowodzą, że po operacji prawie 80% przypadków chorych można zaprzestać przyjmowanie insuliny i są one wolne od objawów oraz od potrzeby przewlekłego leczenia. Zabieg chirurgi metabolicznej polega na wycięciu fragmentu jelita przez co dochodzi do zmiany przepływu pokarmu przez układ pokarmowy. Metoda ta jest wykorzystywana również do leczenia otyłości patologicznej z wykorzystaniem chirurgii bariatrycznej. Podczas częstych zabiegów zauważono, że wielu pacjentów, u których głównym celem była utrata wagi, zaobserwowało całkowitą remisję cukrzycy typu drugiego. Efektem ubocznym zabiegu wycięcia fragmentu jelita jest normalizacja poziomu cukru we krwi, a właśnie z takim problemem zmagają się osoby cierpiące na tę odmianę cukrzycy. Operacje zarówno chirurgii metabolicznej jak i bariatrycznej są wykonywane laparoskopowo. Jest to technika mało inwazyjna i bezpieczna. Wszelkie zabiegi dokonywane są we wnętrzu jamy brzusznej i nie wymagane jest jej otwarcie, przez co pacjenci już po kilku dniach od zabiegu mogą powrócić do swoich domów. Hospitalizacja wymaga spędzenia w szpitalu jedynie 3 lub 4 dni, a sam zabieg jest dość bezpieczny i nie wiąże się z dużym ryzykiem. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

zastrzyk z insuliną dla diabetyków

Wskazania do operacyjnego leczenia otyłości

Cukrzyca zalicza się do chorób metabolicznych, które powodują zaburzenia w przemianie materii i znacząco utrudniają pozbycie się z organizmu niepotrzebnych produktów ubocznych. Cukrzyca jest jedną z najlepiej poznanych chorób metabolicznych ze względu na jej częste występowanie w populacji. Cechuje się ona niebezpiecznymi wahaniami cukru we krwi i skutki nie leczenia tej przypadłości mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Nieleczona cukrzyca może spowodować zaburzenia krążenia, niewydolności nerek, śpiączkę cukrzycową lub stopę cukrzycową. Obecnie coraz więcej osób zmaga się z tym problemem i dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia lub zdecydowanie się na podjęcie zabiegu chirurgii metabolicznej. Do chirurgii metabolicznej zalicza się kilka zabiegów, które prowadzą do zmniejszenia żołądka i w efekcie zgubienia nadprogramowych kilogramów. Zalicza się do nich również laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka oraz laparoskopowe zespolenie omijające żołądek. Do zabiegów kwalifikują się osoby z BMI powyżej 40 lub z BMI powyżej 35 z jednoczesnym współistnieniem chorób wynikających z otyłości takim jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca o której była mowa, zespołu metabolicznego, restrykcyjne zaburzenia oddychania. Aby móc przeprowadzić dane zabiegi niezbędne będzie wykonanie badań tak jak RTG klatki piersiowej, spirometria, EKG i ECHO serca, konsultacja laryngologiczna, dentystyczna, endokrynologiczna, morfologia krwi, badanie biochemiczne sodu, potasu, glukozy, kreatynina, oznaczenie poziomu cholesterolu, badanie moczu, profil glikemii, gastroskopia oraz USG jamy brzusznej. Wskazana jest również konsultacja psychologiczna aby móc wykluczyć zaburzenia odżywiania, w których leczenie za pomocą operacji okazuje się  nieskuteczne. Decyzja o podjęciu się operacji może znacząco wpłynąć na jakość życia chorych i całkowicie pozbyć się współistniejących chorób takich jak cukrzyca czy problemy z krążeniem – taka osoba będzie mogła na nowo cieszyć się i korzystać z życia.

Przejdź do innego artykułu