Charakterystyka kontenerów socjalnych

Kontenery modułowe stały się w ostatnich latach rozwiązaniem, na które nie stawiają już wyłącznie firmy budowlane, ale coraz częściej także wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa, organizacje i osoby prywatne potrzebujące tymczasowego rozwiązania budowlanego.

Szczególnym powodzeniem cieszą się tu kontenery socjalne, mogące pełnić funkcję szatni, prysznica, czy pomieszczeń mieszkalnych dla pracowników i osób, które nie posiadają chwilowo miejsca zamieszkania. Kontenery mogą stanąć właściwie wszędzie, a ich wnętrze można urządzić dowolnie – nic dziwnego, że wiele firm decyduje się dziś na wykorzystywanie ich jako alternatywy dla tradycyjnych budynków.

Gdzie wykorzystywane są kontenery socjalne i dla kogo są tworzone?

Zastosowanie kontenerów socjalnych

Kontenery socjalne to przede wszystkim kontenery z funkcją mieszkalną, przystosowywane do tworzenia warunków mieszkalnych dla pracowników firm budowlanych oraz w charakterze tymczasowych mieszkań dla osób, które z jakiegoś powodu straciły swój własny dom.

Szczególnie ostatnia z wspomnianych grup korzysta w ostatnich latach z tego typu rozwiązań – w sytuacjach losowych, takich jak pożary czy powodzie, trudno czasem znaleźć w trybie ekspresowym mieszkania zastępcze dla wszystkich poszkodowanych.

Kontenery można ustawić wszędzie, zapewniając zakwaterowanie dla tych najbardziej potrzebujących.  Wyposażenie kontenerów socjalnych jest dość standardowe –można tu z powodzeniem zamontować strefę łazienkową z toaletą i prysznicem, strefę sypialnianą, a także kuchnię z wszystkimi najpotrzebniejszymi przyłączami.

wnętrze kontenera socjalnego

Tak prezentuje się przykładowe wnętrze kontenera socjalnego.

Wspomniane grupy to jednak nie jedyni odbiorcy tego typu rozwiązań – kontenery socjalne są dziś coraz częściej wykorzystywane przez właścicieli hoteli i domków noclegowych, gdyż jako tańsza opcja budowlana umożliwiająca pełne, komfortowe wyposażenie, kontenery są doskonała alternatywą dla tradycyjnych domków.

Ich obecność można też zauważyć na różnego rodzaju festiwalach i większych imprezach plenerowych, gdzie potrzebne są zarówno miejsca mieszkalne (na przykład dla organizatorów), jak i wszelkiego rodzaju szatnie, łazienki czy przestrzenie biurowe.

Kontenery socjalne doskonale wpasowują się w klimat plenerów i sprawdzają się w swojej roli mobilnych mieszkań w sposób niezawodny.

Zalety kontenerów socjalnych

Na szczycie listy zalet kontenerów socjalnych jako pierwsze pojawiają się zawsze kwestie mobilności. Trudno ukryć bowiem fakt, że kontenery nadają się jako tymczasowe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości postawienia tradycyjnego budynku lub byłoby ono skrajnie nieopłacalne.

Pracownicy firm budowlanych, którzy pracując daleko od domu muszą znaleźć jakieś zakwaterowanie mogą skorzystać z opcji postawionych na terenie budowy kontenerów, które w pełni wyposażone odgrywają rolę mini-hotelu. Po zakończonej pracy modułowa struktura jest rozbierana i przewożona w inne miejsce, gdzie może być ponownie gotowa do użytku.

Kolejnym atutem kontenerów socjalnych jest niewątpliwie możliwość ich dowolnego wyposażenia. Choć producenci rozwiązań modułowych posiadają zwykle proponowane konfiguracje, wiele kwestii wyposażenia zależy od osoby zamawiającej kontener.

Wewnątrz może znaleźć się właściwie wszystko – łózka, toalety, prysznice, aneksy kuchenne, pomieszczenia biurowe. A wszystko to w przystępnej cenie i ekologicznej konstrukcji!

A skoro o cenie mowa…

Kontener socjalny – kupić, czy wynająć?

To, że warto z nich korzystać wiedzą już nie tylko firmy budowlane, ale też coraz więcej różnego rodzaju organizacji poszukujących tymczasowych rozwiązań mieszkalnych. I to właśnie w przypadku tych drugich wynajem kontenerów jest opcją doskonałą.

Na rynku istnieje mnóstwo firm zajmujących się wypożyczaniem w pełni wyposażonych, użytkowych kontenerów socjalnych na dowolny okres czasu. Ich oferta trafia także do rozpoczynających działalność firm budowlanych, które nie mogą pozwolić sobie na zakup odpowiedniej ilości kontenerów.

W kwestii zakupu warto wspomnieć jednak, że to również nie najgorsze rozwiązanie. Sprawdzi się przede wszystkim u tych, którzy wiedzą, że kontenery będą im służyły przez lata. Wspomniane firmy budowlane prawdopodobnie będą poruszały się po różnych częściach kraju i potrzebowały stworzenia warunków mieszkalnych dla swoich pracowników.

Nawet stopniowo inwestując w kontenery i wypożyczając dodatkowe, ostatecznie wyjdą na plus. Zakup własnego kontenera na krótką chwilę jest znacznie mniej opłacalny niż wynajem, ale jeśli myślisz o wieloletnim użytkowaniu, z pewnością warto tę opcję rozważyć.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment