Budowa domu – taniej zrobić samemu, czy może zlecić zadanie fachowcom?

Mieszkanie całkowicie wykończone to tak zwane budownictwo „pod klucz”.  Gotowe do odbioru i umożliwiające natychmiastowe zamieszkanie. Jest to cieszące się coraz większym zainteresowaniem rozwiązanie wśród klientów, a coraz częściej oferowana przez deweloperów alternatywa. Rozwiązanie to ma na pewno dużo zalet, nie musimy przejmować się pracami wykończeniowymi i możemy cieszyć się nowym mieszkaniem, ale musimy wydać więcej pieniędzy.

Zastanawiasz się, czy nie zapłacisz za dużo? W tym celu trzeba zorientować się, o ile droższe są mieszkanie pod klucz od tych w stanie niewykończonym, czyli surowym, a także obliczyć ewentualne wydatki na samodzielne wykończenie mieszkania.

Ogólnie przyjęte jest, że mieszkanie w stanie surowym to mieszkanie do całkowitego wykończenia. Zazwyczaj mieszkania zdawane na takim poziomie standardu, to lokale z betonem na ziemi i tynkiem na ścianie. Wszystko pozostałe musimy zrobić samodzielnie.

budowa domu pod klucz

Mieszkania pod klucz, które wystarczy tylko umeblować, aby tam zamieszkać, bez konieczności robienia jakichkolwiek działań, na krajowym rynku, mimo że są coraz bardziej popularne cały czas są w dziale niszowym. Deweloperzy liczą, że mniej – więcej 15 do 20 procent zakupujących mieszkania decyduje się na tego typu standard. Na prośbę zleceniodawcy – fachowiec wykańczając pod klucz wycenia daną usługę, podpisuje odpowiednią umowę, precyzuje końcowy termin wykończeń, a także pobiera zaliczkę.

Czasami trafiają się również oferty mieszkań od początku przygotowanych w standardzie pod klucz. Na polskim rynku dotyczy to jednak zazwyczaj lokali z tak zwanej wyższej ligi, o wyższym standardzie, gdzie cena za metr kwadratowy nie odgrywa aż tak znaczącej roli.

To wciąż jeszcze odróżnia polski rynek od wielu innych krajów europejskich, gdzie standardem często poszukiwanym jest właśnie budynek pod klucz, dający możliwość zamieszkania od zaraz.

Na ogół liczy się, że lokale pod klucz są bardziej kosztowne od mieszkań w stanie deweloperskim o minimum 700 – 800 zł za metr kwadratowy. Zróżnicowanie może być oczywiście znacznie większe; zależne jest to od użytych materiałów, jakości wykończeń i tym podobne.

W przypadku zadecydowania o wykańczaniu mieszkania w średnim standardzie, na własną rękę, kompletny koszt (robota + materiały) oscyluje średnio 25 – 30 tysięcy złotych za 50 metrowe lokum. Wydatki te można jeszcze zredukować, decydując się na wykonanie pewnych działań na własną rękę, jednakże może nam to zająć większą ilość czasu i jest ryzyko popełnienia błędów, co generuje dodatkowe koszty ogólne związane z poprawkami. Można też podnająć wykonawców do konkretnego rodzaju prac (podział na konkretne pomieszczenia), bądź też zdecydować się na jedną firmę, która kompletnie wykończy nam lokal.

Przejdź do innego artykułu