Bezpieczny sposób na noszenie dziecka – chusty

Chusta do bezpiecznego noszenia dziecka staje się coraz bardziej popularna. Taki sposób noszenia maluszka podbija serca mam, mimo tego, że jeszcze jakiś czas ten temat budził kontrowersje.

Dziś mamy coraz częściej decydują się na zakup chusty, a sprawę wózka odkładają do momentu aż maluszek troszkę podrośnie. Noszenie dziecka w chuście ma wiele zalet i warto przypomnieć, że nie jest znane od dziś.

Rodzice najczęściej martwią się, że chusta może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Nic bardziej mylnego – chusta w roli nosidła pozwala nie tylko przenieść dziecko bezpiecznie, ale także dobrze wpływa na jego postawę. Szeroko rozstawione nóżki, zaokrąglony kręgosłup, zawinięta miednica zapewniają dziecku warunki zbliżone do tych, które odczuwało przed przyjściem na świat. Na jaką chustę się zdecydować?

Chusty kółkowe – najlepsze dla początkujących?

Chusty kółkowe uważa się za jedne z praktyczniejszych i łatwiejszych w obsłudze. Tak naprawdę do ich założenia nie potrzeba pomocy osób trzecich, gdyż wystarczy przełożyć chustę przez kółka, dopasować pod swoją budowę ciała, umieścić w środku maluszka i wyregulować. Dziecko w chuście kółkowym można nosić na trzy sposoby – na brzuchu, boku oraz na plecach. Noszone w tego rodzaju chuście dziecko nie powinno mieć więcej niż 15 kilogramów. Zwłaszcza na początku użytkowania chusta kółkowa świetnie sprawdza się wśród mam, które obawiają się samodzielnego ich wiązania.

Chusty tkane – popularny wybór wśród mam

Chusty tkane to zarówno najpopularniejszy, jak i najbardziej uniwersalny wybór. Można w nich nosić maleństwo już od pierwszych tygodni jego życia. Świetnie sprawdzą się również do transportowania starszego dziecka. Chusta jest tkana specjalnym splotem (wyróżniamy trzy: skośno-krzyżowy, diamentowy, żakardowy), który ułatwia rozłożenie ciężaru dziecka i współpracuje z ciałem osoby noszącej.

Przy chuście tkanej nie istnieje coś takiego jak ograniczenie wagowe. Zazwyczaj można nosić dzieci do trzeciego roku życia, jeśli nie są zbyt ciężkie. Dzięki temu chusty tkane dobrze sprawdzą się podczas dłuższych spacerów oraz wyjazdów. Można jej również używać jako kołyski oraz nosić na trzy sposoby – na boku, brzuchu i plecach.

Na początku jednak jej zawiązanie może sprawić problem. Warto więc pierwsze kilka razy przećwiczyć na miśku lub skorzystać z porad doświadczonej osoby.

Chusty jako nosidła – czy to się sprawdza?

Ciekawym rozwiązaniem do transportu dzieci jest wybranie chusty-nosidła. To połączenie najlepszych elementów chusty oraz nosidełka. Świetnie sprawdza się podczas przenoszenia dziecka, a ponadto jest wygodne w użytkowaniu dla rodziców.

Chusta w formie nosidła jest zarówno bezpieczna, jak i wygodna dla dziecka. Najlepiej zacząć ją używać kiedy maluszek siada samodzielnie. Nosidła z miękkim panelem, bez wypełnienia, zabezpieczają ciężar dziecka na całej długości jego ud, a materiał dobrze przylega do jego pleców. Takie nosidła są szyte z tych samych materiałów, co chusty i są niezwykle bezpiecznym sposobem na przenoszenie dziecka.

Nosidła świetnie sprawdzą się przede wszystkim dla rodziców, dla których wiązanie chusty tkanej wydaje się skomplikowanym zadaniem, a jego założenie nie wymaga pomocy osoby trzeciej.

Chusta jako bezpieczny sposób na noszenie dziecka

O wyborze chusty lub nosidła często decydują osobiste preferencje rodziców. Chociaż chusta tkana jest uważana za najbardziej uniwersalny i praktyczny wybór, warto również przemyśleć sprawę kupna nosidła oraz chusty kółkowej. Taki sposób noszenia dziecka jest bezpieczny i niezwykle wygodny.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment