Bajki czytane przez aktorów – słuchowiska dla dzieci

Na rynku pojawiło się wiele bajek w formie audiobooków, w różnych aranżacjach oraz ciekawym wykonaniu. Każde wydawnictwo cieszy się niesłabnącą popularnością i posiada swoich zwolenników. Jakie audio bajki wybrać?

Coraz więcej rodziców decyduje się na kupno swojemu dziecku bajek w formie audiobooków. Mają one ogromny wpływ na rozwój dziecka – poprawiają koncentrację i wspomagają utrzymanie uwagi. Dzieci słuchając ćwiczą swoją pamięć oraz uczą się nowych słów lub poznają ich znaczenie. Jednak wiele osób zapomina, że nie każde wykonanie będzie miało pozytywny wpływ na edukację malucha. Warto więc przed dokonaniem zakupu zorientować się, które aranżacje ułatwią rozwój dziecka.

Na to, czy audiobook będzie się dobrze słuchało ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim czytający lektor powinien pochwalić się dobrym głosem. Dodatkowo każda historia musi zostać odpowiednio zinterpretowana, aby mały słuchacz wyniósł z niej jak najwięcej.

Klasyczne czy współczesne wersje audiobooków

Ogromny wybór audio bajek na rynku nagrań utrudnia wybór tych odpowiednich. Rodzice decydują się na kupno współczesnych wersji, uważając, że są one lepsze, bardziej dostosowane do wieku dzieci. Okazuje się jednak, że to wersje klasyczne, nagrywane w latach 60., 70., i 80., znacznie lepiej wpływają na rozwój dziecka.

Audiobooki z archiwalnymi nagraniami przeszłych lat to muzyczne słuchowiska, wydawane nie tylko na płytach CD, ale także na kasetach magnetofonowych oraz płytach winylowych. Nie dość, że prezentują się naprawdę świetnie, to klasyczne wersje bajek porywają dzieci o wiele bardziej niż ich współczesne odpowiedniki.

Jednak zarówno w klasycznych, jak i we współczesnych wersjach audio bajek, istotne jest to, aby były czytane przez profesjonalnych aktorów.

Zalety bajek czytanych przez aktorów

Decydując się na audio bajki czytane przez aktorów, rodzice mogą być pewni, że nagranie zostało stworzone przez profesjonalistę. Aktorzy z lat 60-tych i 70-tych mieli wspaniałą dykcję, dzięki czemu czytane przez nich historie są po dzisiejszy dzień zrozumiałe dla dzieci. Wyraźnie wypowiadane zdania ułatwiają maluchom naukę poprawnej wymowy poprzez powtarzanie. Należy także pamiętać, że wysokiej jakości nagranie zawdzięczamy ogromnej staranności, którą włożyli twórcy w powstanie nagrania. Dawniej słuchowisk było zdecydowanie mniej, więc produkcja mogła skupić się na jednej konkretnej bajce, nie zaś, jak współcześnie, na kilku jednocześnie.

Warto także pamiętać o tym, że bajki czytane przez aktorów charakteryzują się wysoką jakością nagrań – zwłaszcza te wydane kilkadziesiąt lat temu. Dawniej nagranie audio książki trwało zdecydowanie dłużej i było niezwykle kosztowne. Technika nie pozwalała na zmiany w istniejącym nagraniu, a słuchowiska puszczane w radiu nie mogły zostać poprawione. Stąd też czytający bajki aktorzy musieli posiadać nienaganną dykcję. Warto również pamiętać, że aktorzy po latach praktyki lepiej interpretują czytane przez siebie historie niż pozostali lektorzy.

Dlaczego warto wybrać bajki czytane przez aktorów?

Każde dziecko znające klasyczne bajki o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku czy Kocie w butach będzie  zaskoczone, jeśli usłyszy je w zupełnie innej aranżacji, czytanej przez aktorów wiarygodnie naśladujących głosy ulubionych bohaterów. W inny świat przeniosą się również rodzice, słysząc kultowe nagrania w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej czy Piotra Fronczewskiego. Na pewno przypomną sobie lata swojego dzieciństwa, kiedy audio bajki znali jedynie z nagrań na kasetach magnetofonowych. Bajki czytane przez aktorów posiadając także świetny podkład muzyczny, który z pewnością ułatwi dziecku zapamiętanie treści.

Przejdź do innego artykułu

Add Comment